Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, succesiune?

Am ingrijit mai multi ani pe unchii mei (matusa e sora bunicii, pe linie materna). Nu aveau copii. Matusa, ruda mea de sange, de altfel a decedat. Dupa 6 saptamani a decedat si unchiul. Ei aveau intre ei testament unul pe celalalt, dar nu s-a facut succesiunea dupa matusa. Urmasii unchiului sunt 3 frati si mai multi nepoti de la alti 3 frati.
Unii dintre acestia vor sa-mi cedeze partea lor mie stiind ca eu i-am ingrijit. Va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari stringente.
1. In cazul de fata eu as avea vreu drept ca ruda a matusii?
2. Unde pot gasi o copie a testamentului? Testamentul poate intra in vigoare daca nu s-a facut succesiunea dupa matusa?
3. Care ar fi procedura legala cea mai favorabila pentru a beneficia de partile de mostenire la care renunta unii dintre frati ai unchiului in favoarea mea?
4. Pot participa la succesiune? Pot sa deschid eu succesiunea?
5. Am calitatea de a devenii coerez?
Va rog din suflet sa ma lamuriti cu privire la aceste aspecte foarte importante si foarte urgente pt mine.
1. Nu. Trebuie facuta succesiunea si dupa matusa dar rudele unchiului ca mostenitori ai lui vor mosteni si partile matusii.
2. Nu mai avem despre ce mostenire sa discutam, fratii defunctei matusi nu mai au nici un drept.

Nu m-ați înțeles.
Unchiul are 9 frați, trei sunt în viață, iar un frate decedat are un singur copil înfiat. Acest copil are drept la moștenire, la fel ca ceilalti nepoți de la alți frați decedați, care sunt fiii naturali ai acestora?
Da, are drepturi egale.