Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Copiii sunt asigurati in sistemul public de sanatate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Copiii sunt asigurati in sistemul public de sanatate?

prieteni
miercuri dupa amiaza un nepotel al meu a fost lovivt de o masina...
intr-o comnuna.undeva la tara.
toate bune sa zicem ,insa parintii nu au asigurare medicala,si nu stiu ce pot sa faca ,se presupune ca ar fi vorba de operatie la piciorul stang "tija".
intrebarea mea daca aveti un raspuns pentru mine...
copiii elevi,minori...beneficiaza de vreo asigurare ....ceva gratuit....
copilul face parte dintr-o familie numeroasa sunt"12 copiii" la parinti si fara niciun venit.duar alocatiile de stat.
aveti cumva vreo idee cum as pute sa-i ajut pe parinti???
eu nu am o putere prea mare sa-i ajut cu bani-decit intr-o anumita limita ....
va multumesc
1. Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii spune:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:

a) toţi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, pânã la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacã nu realizeazã venituri din muncã;
2. Asadar copilul in cauza este asigurat si va beneficia de serviciile medicale fara plata contributiei de asigurare la sanatate.