avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Copiii sunt asigurati in sistemul public de sanatate?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Copiii sunt asigurati in sistemul public de sanatate?

prieteni
miercuri dupa amiaza un nepotel al meu a fost lovivt de o masina...
intr-o comnuna.undeva la tara.
toate bune sa zicem ,insa parintii nu au asigurare medicala,si nu stiu ce pot sa faca ,se presupune ca ar fi vorba de operatie la piciorul stang "tija".
intrebarea mea daca aveti un raspuns pentru mine...
copiii elevi,minori...beneficiaza de vreo asigurare ....ceva gratuit....
copilul face parte dintr-o familie numeroasa sunt"12 copiii" la parinti si fara niciun venit.duar alocatiile de stat.
aveti cumva vreo idee cum as pute sa-i ajut pe parinti???
eu nu am o putere prea mare sa-i ajut cu bani-decit intr-o anumita limita ....
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:05, 14 Ianuarie 2012
1. Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii spune:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:

a) toţi copiii pânã la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani pânã la vârsta de 26 de ani, dacã sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, pânã la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacã nu realizeazã venituri din muncã;
...
2. Asadar copilul in cauza este asigurat si va beneficia de serviciile medicale fara plata contributiei de asigurare la sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare medicala pentru copil marianmcl marianmcl Buna ziua,cumnata si cumnatul meu au un copil de 3 luni,nu au niciun venit si trebuie sa-i faca copilului o operatie care costa f. mult, ei neavand venit nu ... (vezi toată discuția)
Asigurare medicala elev liceu kinder3 kinder3 buna, am aproape 19 ani si sunt inca eleva la un liceu, mai beneficiez de asigurare medicala, in caz ca patesc ceva? (vezi toată discuția)
Asigurare de sanatate copil cu varsta de 4 ani andreeaea andreeaea Buna ziua. poate copilul meu(4 ani) beneficia de consultatii medicale la medicul de familie, de trimiteri la medici de specialitate decontate prin CNAS si de ... (vezi toată discuția)