avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si II in acelasi timp?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si II in acelasi timp?

Buna ziua,

Pot avea un PFA is o II in acelasi timp? Am un PFA momentant si se poate sa depasesc plafonul de 119.000 EUR deci va trebui sa platesc TVA. Daca as putea avea un PFA si o II atunci as putea impartii castigurile (avand in vedere ca momentan vin banii din 2 afaceri pe PFA) si nu va mai trebui sa platesc TVA. Sau gresesc?
Cel mai recent răspuns: aninep , utilizator 00:21, 28 Iunie 2017
Nu puteti fi inregistrat ca pfa si intreprindere individuala in acelasi timp.
PFA si Microintreprindere in acelasi timp se poate? Cred ca asa ies cel mai bine. PFA sub 35.000 eur + micro. Dnv ce imi recomandati?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pfa si o forma de societate comerciala (SRL). La microintreprindere va trebuie minim un angajat cu carte de munca.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
george_neagu a scris:

Pfa si o forma de societate comerciala (SRL). La microintreprindere va trebuie minim un angajat cu carte de munca.


Pot sa fiu eu acest angajat nu? Diferenta intre SRL si microintreprindere este doar faptul ca la micro exista posibilitatea de a alege 3% impozit pe venit si la SRL doar 16% pe profit? Sau mai sunt alte diferente?
Ca PFA nu va puteti angaja dvs. si nici ca titular al unei Intreprinderi Individuale.

Alte discuții în legătură

Plafonul de 35.000 eur depasit. ce iti recomandati? sebisibiu sebisibiu Buna ziua, Am un PFA si se poate ca in acest an voi depasi plafonul de 119.000 lei si atunci va trebui sa platesc 24% tva. Eu am cheltuieli 0 si prestez ... (vezi toată discuția)
srl versus pfa din punct de vedere fiscal MARIANA APOSTOL MARIANA APOSTOL Buna ziua, am o problema pe care va rog sa ma ajutati sa o rezolv. am tot studiat si studiat diferentele dintre a fi srl, pfa sau intreprindere ... (vezi toată discuția)
Plafon de 35.000 eur la srl? sebisibiu sebisibiu Buna ziua, As vrea sa stiu daca am un SRL sau Microintreprindere si depasesc plafonul de 35.000 eur/ 119.000 lei va trebui sa devind platitor de TVA? Pana ... (vezi toată discuția)