Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA si II in acelasi timp?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA si II in acelasi timp?

Buna ziua,

Pot avea un PFA is o II in acelasi timp? Am un PFA momentant si se poate sa depasesc plafonul de 119.000 EUR deci va trebui sa platesc TVA. Daca as putea avea un PFA si o II atunci as putea impartii castigurile (avand in vedere ca momentan vin banii din 2 afaceri pe PFA) si nu va mai trebui sa platesc TVA. Sau gresesc?
Nu puteti fi inregistrat ca pfa si intreprindere individuala in acelasi timp.
PFA si Microintreprindere in acelasi timp se poate? Cred ca asa ies cel mai bine. PFA sub 35.000 eur + micro. Dnv ce imi recomandati?
Pfa si o forma de societate comerciala (SRL). La microintreprindere va trebuie minim un angajat cu carte de munca.
george_neagu a scris:

Pfa si o forma de societate comerciala (SRL). La microintreprindere va trebuie minim un angajat cu carte de munca.

Pot sa fiu eu acest angajat nu? Diferenta intre SRL si microintreprindere este doar faptul ca la micro exista posibilitatea de a alege 3% impozit pe venit si la SRL doar 16% pe profit? Sau mai sunt alte diferente?
Ca PFA nu va puteti angaja dvs. si nici ca titular al unei Intreprinderi Individuale.