Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plafonul de 35.000 eur depasit. Ce iti recomandati?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plafonul de 35.000 eur depasit. Ce iti recomandati?

Buna ziua,

Am un PFA si se poate ca in acest an voi depasi plafonul de 119.000 lei si atunci va trebui sa platesc 24% tva.

Eu am cheltuieli 0 si prestez servicii online, deci TVAul va fi un mare dezavantaj pt mine. Imi puteti recomanda o alta forma de activitate economica? SRL, II, Micro?

Am auzit ca la Micro sa reintrodus 3% impozit pe venit dar acesta va fi valabil doar un an. La SRL/II cum se impoziteaza?
Daca depasiti plafonul de tva,indiferent de forma de organizare veti colecta tva.
Deci chiar daca am un SRL la 35.000 EUR trebuie sa platesc TVA?
Da,este acelasi plafon indiferent de forma de organizare.