avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1912 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plafonul de 35.000 eur depasit. Ce iti recomandati?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plafonul de 35.000 eur depasit. Ce iti recomandati?

Buna ziua,

Am un PFA si se poate ca in acest an voi depasi plafonul de 119.000 lei si atunci va trebui sa platesc 24% tva.

Eu am cheltuieli 0 si prestez servicii online, deci TVAul va fi un mare dezavantaj pt mine. Imi puteti recomanda o alta forma de activitate economica? SRL, II, Micro?

Am auzit ca la Micro sa reintrodus 3% impozit pe venit dar acesta va fi valabil doar un an. La SRL/II cum se impoziteaza?
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 19:35, 14 Ianuarie 2012
Daca depasiti plafonul de tva,indiferent de forma de organizare veti colecta tva.
Deci chiar daca am un SRL la 35.000 EUR trebuie sa platesc TVA?
Da,este acelasi plafon indiferent de forma de organizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa si ii in acelasi timp? sebisibiu sebisibiu Buna ziua, Pot avea un PFA is o II in acelasi timp? Am un PFA momentant si se poate sa depasesc plafonul de 119.000 EUR deci va trebui sa platesc TVA. Daca ... (vezi toată discuția)
Plafon de 35.000 eur la srl? sebisibiu sebisibiu Buna ziua, As vrea sa stiu daca am un SRL sau Microintreprindere si depasesc plafonul de 35.000 eur/ 119.000 lei va trebui sa devind platitor de TVA? Pana ... (vezi toată discuția)
Forma de organizare optima pentru servicii de internet marketing raduma raduma Poate ma puteti ajuta si pe mine: Vreau sa imi deschid un IMM sau SRL. Prestez servicii de internet marketing, am cheltuieli aproape 0 si am deja un PFA deci ... (vezi toată discuția)