Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate deducere termopan
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

deducere termopan

Cum e cu deductibilitatea termopanului din impozit? Ce salariu iti trebuie ca sa beneficiei de toata deducerea? Ce trebuie sa faci?
Deducerea este, stiu eu, de 15.000.000 lei pe an din impozitul pe salariu.
Pentru a ajunge la 15 mil. pe an impozit salariu, trebuie sa ai in fiecare luna un salariu negociat de 10.000.000 lei fara alte sporuri.
La salariul de 10 mil. se plateste 2.970.000 lei datorii din stat salariat si alte 3.325.000 lei datorii ale firmei.
Deci la un salariu de 10 mil. platesti 6.295.000 lei la STATUL ROMAN in afara de 7.030.000 lei salariul care il ia in mana salariatul.
Impozitul pe salariu este de 1.270.000 lei pe luna x 12 luni=15.240.000 lei , adica ce ne trebuie.
Nu am tinut cont ca salariatul are si alte deduceri pe stat (copii,nevasta).
SUCCES!
Multumesc, asta doream sa stiu.
O scurta completare:
A aparut si procedura privind deducerea cheltuielilor pt. reabilitarea locuintei de domiciliu... in M. of. 740/17.08.2004, pt. completarea art. 86 alin. 1 lit.c) din C. fiscal.
Sper sa va ajute!
Dupa deduceri urmeaza reevaloarea locuintei si marirea impozitului, la noua valoare a locuintei???? [addsig]