avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - activitate in cadrul MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - activitate in cadrul MAI

sunt nascut in 19.07.1961.am 31 ani si 4 luni vechime in munca,din care 1 an si 6 luni stagiu militar,8 ani si 6 luni grupa 1 de munca, 21 ani si 2 luni conditii speciale(in politie) si 2 luni grupa 2 de munca.va rog sa-mi comunicati cand pot iesi la pensie si daca voi lua pensie fara a fi diminuata daca ies acum la 51 de ani.sau cat trebie sa mai stau pt a nu fi diminuata pensia.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 20:49, 15 Ianuarie 2012
Daca sunteti inca in activitate in politie, atunci va incadrati in anexa 6 din Legea nr. 263/2010 si limita de varsta pentru dvs. este la 56 ani 10 luni, adica in mai 2018, pentru un stagiu complet de 23 ani 9 luni.
Pentru cei 21 ani in conditii speciale beneficiati de 10 ani 6 luni reducere. Numai din asta rezulta ca puteti iesi la pensie limita de varsta oricand doriti.

Daca nu mai sunteti in activitate in politie, atunci va incadrati in anexa 5, cu limita de varsta la 65 ani si stagiu de cotizare 35 ani. Pentru a beneficia de reducere pentru conditii speciale, trebuie sa aveti stagiul complet, deci mai trebuie sa lucrati pana o sa aveti 35 de ani de stagiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? maryya02 maryya02 sunt nascut pe 15 ian. 1953 cu o vechime de 39 ani de munca dintre care 21 ani si 6 luni lucrati in grupa a doua'. as dori sa stiu cand pot iesi la pensie. va ... (vezi toată discuția)
Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa ii de munca? ingerassweety ingerassweety Buna ziua ! As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ? In speranta ca ... (vezi toată discuția)
Pensionare cristiana59 cristiana59 Sunt nascut in aprilie 1962. Am fost elev al scolii de politie 2 ani. Am lucrat 10 ani in cadrul MAI in conditii speciale si 5 ani ca civil in conditii ... (vezi toată discuția)