Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie - activitate in cadrul MAI
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie - activitate in cadrul MAI

sunt nascut in 19.07.1961.am 31 ani si 4 luni vechime in munca,din care 1 an si 6 luni stagiu militar,8 ani si 6 luni grupa 1 de munca, 21 ani si 2 luni conditii speciale(in politie) si 2 luni grupa 2 de munca.va rog sa-mi comunicati cand pot iesi la pensie si daca voi lua pensie fara a fi diminuata daca ies acum la 51 de ani.sau cat trebie sa mai stau pt a nu fi diminuata pensia.
Daca sunteti inca in activitate in politie, atunci va incadrati in anexa 6 din Legea nr. 263/2010 si limita de varsta pentru dvs. este la 56 ani 10 luni, adica in mai 2018, pentru un stagiu complet de 23 ani 9 luni.
Pentru cei 21 ani in conditii speciale beneficiati de 10 ani 6 luni reducere. Numai din asta rezulta ca puteti iesi la pensie limita de varsta oricand doriti.

Daca nu mai sunteti in activitate in politie, atunci va incadrati in anexa 5, cu limita de varsta la 65 ani si stagiu de cotizare 35 ani. Pentru a beneficia de reducere pentru conditii speciale, trebuie sa aveti stagiul complet, deci mai trebuie sa lucrati pana o sa aveti 35 de ani de stagiu.