Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTURI DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTURI DE MOSTENIRE

an caz de deces a unuia dintre parinti pot avea pretentii de partaj cu celalalt parinte sau dreptul de mostenire ami revine doar dupa moartea ambilor parinti?
In caz de deces al unuia din parinti, trebuie dezbatuta succesiunea, la succesiune veti veni dvs cu o cota de 3/4 si parintele in viata cu o cota de 1/4 din mostenirea parintelui decedat. Apoi numai dupa eliberarea certificatului de mostenitor puteti face partajul bunurilor.