avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTURI DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTURI DE MOSTENIRE

daca nevasta mea a decedat poate avea copilul meu pretentii de mostenire daca eu nu sunt de acord?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 16:57, 15 Ianuarie 2012
trebuie sa explicati un pic situatia. copilul sa inteleg ca e minor ? de ce nu ati vrea sa mosteneasca copilul minor ?

ca idee, daca un copil minor vine in concurs cu sotul supravietuitor (cu atat mai mult cu cat interesele sunt contrarii) se numeste curator pentru interesele copilului
Copilul d-vs are o rezerva succesorala cu sau fara voia d-vs
Da, desigur ca are dreptul la mostenirea mamei lui. El mosteneste 3/4 iar dvs 1/4 indiferent de ce doriti dvs

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)
Cota mostenire freeanifer freeanifer Atit eu cit si sotia suntem mostenitorii unici ai cite unui apartament. Ce cota din apartament mostenim fiecare , din apartamentele descries , avind in vedere ... (vezi toată discuția)
Sotul rezervatar prietena prietena Care sunt drepturile unui rezervatar in cazul unei a 2-a casnicii? Daca nu exista copii in acest caz, cei din prima casnicie isi pierd drepturile? (vezi toată discuția)