Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTURI DE MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTURI DE MOSTENIRE

daca nevasta mea a decedat poate avea copilul meu pretentii de mostenire daca eu nu sunt de acord?
trebuie sa explicati un pic situatia. copilul sa inteleg ca e minor ? de ce nu ati vrea sa mosteneasca copilul minor ?

ca idee, daca un copil minor vine in concurs cu sotul supravietuitor (cu atat mai mult cu cat interesele sunt contrarii) se numeste curator pentru interesele copilului
Copilul d-vs are o rezerva succesorala cu sau fara voia d-vs
Da, desigur ca are dreptul la mostenirea mamei lui. El mosteneste 3/4 iar dvs 1/4 indiferent de ce doriti dvs