avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil la al cincilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil la al cincilea copil

am cinci copii si am beneficiat de indemnizatie la trei dintre ei acum imi spun ca nu mai beneficiez de indemnizatie la al cincilea primul este nascut in 2003 al doilea in 2005 al treilea in 2008 al patrulea in 2008 si al cincilea in 2011 precizez ca am beneficiat de indemnizatie la cel din 2005 si lacei doi din 2008 la primul intreg iar lacelalalt incontinoare ca au fost suprapuse si au zis ca nu merg doua indemnizatii suprapuse si am beneficiat doar de un an in continoare si acum spun ca nu mai beneficiez la al cincilea
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:40, 15 Ianuarie 2012
Art. 9 din OUG nr.111/2010 :
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare
.....

Asadar , cel trei nasteri ar trebui sa survina dupa 01.01.2006 data cand a intrat in vigoare OUG nr.148/2006.
In speta, pentru copilul nascut in 2011 veti beneficia de indemnizatia pentru CCC intrucat nasterile survenite inainte de 01.01.2006 nu se iau in considerare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiez de indemnizatie pentru al cincilea copil? manuta34 manuta34 am al cincilea copil si am beneficiat de indemnizatie crestere copil la trei dintre ei si acum cei de la protectia copilului spun ca nu mai beneficiez este ... (vezi toată discuția)
Se mai primeste indemnizatie dupa al treilea copil? furnisoara furnisoara Am inteles ca pana la 1 ian 2012 se primea indemnizatie pana la al 3-lea copil nascut dupa 2005 sau 2006. S-a schimbat aceasta in urma modificarilor ce s-au ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie ccc pentru al patrulea copil primaryteacher primaryteacher Cazul acestei doamne este urmatorul: Are 4 copii nascuti dupa ianuarie 2006.Pentru cel de-al doilea si al treilea a beneficiat de indemnizatie crestere ... (vezi toată discuția)