Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil la al cincilea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil la al cincilea copil

am cinci copii si am beneficiat de indemnizatie la trei dintre ei acum imi spun ca nu mai beneficiez de indemnizatie la al cincilea primul este nascut in 2003 al doilea in 2005 al treilea in 2008 al patrulea in 2008 si al cincilea in 2011 precizez ca am beneficiat de indemnizatie la cel din 2005 si lacei doi din 2008 la primul intreg iar lacelalalt incontinoare ca au fost suprapuse si au zis ca nu merg doua indemnizatii suprapuse si am beneficiat doar de un an in continoare si acum spun ca nu mai beneficiez la al cincilea
Art. 9 din OUG nr.111/2010 :
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1), art. 5 si 6, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primele 3 situatii prevazute la art. 8 alin. (2).
(2) La stabilirea celor 3 nasteri si, dupa caz, a celor 3 situatii se iau in calcul si cele pentru care s-a beneficiat de concediu si indemnizatie, precum si de stimulent in baza Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare
.....

Asadar , cel trei nasteri ar trebui sa survina dupa 01.01.2006 data cand a intrat in vigoare OUG nr.148/2006.
In speta, pentru copilul nascut in 2011 veti beneficia de indemnizatia pentru CCC intrucat nasterile survenite inainte de 01.01.2006 nu se iau in considerare.