Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC - post desfiintat de angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC - post desfiintat de angajator

Buna ziua as dori si eu sa stiu mai pe etape care ar fi pasii ce trebuie urmati la reintoarcerea din CCC(mentionez ca in timpul CCC acea functie pe care am lucrat a fost desfiintata) pentru a putea intra in somaj???
Orice drept prevazut in ccm il puteti solicita angajatorului , insa daca vi se refuza plata acestui drept trebuie sa aveti in vedere termenul de prescriptie al actiunii in instanta care este de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune...

In speta, de exemplu , pentru salariile acordate pentru prima casatoriei termenul curge de la data casatoriei - data specificata in certificatul de casatorie ...

Preavizul in cazul concedierii este acordat in zile lucratoare ... cele 4 ore de program nu trebuie sa le stabiliti cu angajatorul .... de exemplu, programul dvs normal incepea la ora 8.00 si se termina la ora 16.00 ... in cazul concedierii , puteti opta pentru programul de la ora 8.00 -12.00 dupa care puteti pleca acasa ....

Daca puteti sa ne spuneti exact cum suna aceasta clauza , atunci va putem spune mai exact ...
Cornel Vasile, Consilier juridic