avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 831 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa CCC - post desfiintat de angajator
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa CCC - post desfiintat de angajator

Buna ziua as dori si eu sa stiu mai pe etape care ar fi pasii ce trebuie urmati la reintoarcerea din CCC(mentionez ca in timpul CCC acea functie pe care am lucrat a fost desfiintata) pentru a putea intra in somaj???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:37, 15 Ianuarie 2012
Orice drept prevazut in ccm il puteti solicita angajatorului , insa daca vi se refuza plata acestui drept trebuie sa aveti in vedere termenul de prescriptie al actiunii in instanta care este de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune...

In speta, de exemplu , pentru salariile acordate pentru prima casatoriei termenul curge de la data casatoriei - data specificata in certificatul de casatorie ...

Preavizul in cazul concedierii este acordat in zile lucratoare ... cele 4 ore de program nu trebuie sa le stabiliti cu angajatorul .... de exemplu, programul dvs normal incepea la ora 8.00 si se termina la ora 16.00 ... in cazul concedierii , puteti opta pentru programul de la ora 8.00 -12.00 dupa care puteti pleca acasa ....

Daca puteti sa ne spuneti exact cum suna aceasta clauza , atunci va putem spune mai exact ...
Ultima modificare: Duminică, 15 Ianuarie 2012
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj dupa crestere copil mira27 mira27 Buna ziua. Daca am fost in crestere copil de la 3 la 4 ani, mai pot beneficia de indemnizatie somaj? Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Incetare concediu crestere copil si daca exista posibilitatea de a intra in somaj xyz10092010 xyz10092010 tocmai ce am terminat concediul de crestere copil si as dori sa intru in somaj (firma fiind a mamei si nu o sa mai aiba activitate), va rog sa-mi spuneti daca ... (vezi toată discuția)
Revenirea la munca din concediu de crestere a copilului cetina cetina Care este procedura pe care trebuie sa o parcurga angajatorul la revenirea unui angajat din CIC? Contractul de munca este suspendat in perioada de 31.10.2010 - ... (vezi toată discuția)