Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenirea la munca din concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenirea la munca din concediu de crestere a copilului

Care este procedura pe care trebuie sa o parcurga angajatorul la revenirea unui angajat din CIC? Contractul de munca este suspendat in perioada de 31.10.2010 - 18.09.2012. Mentionez ca salariata vrea sa intre in somaj.
Multumesc,
1. - In perioada cat salariatul a fost in CCC a avut contractul individual de munca (CIM) suspendat adica era tot salariatul dvs. numai ca nu presta munca si nu primea salariu.
- Dupa terminarea CCC angajatorul este obligat sa va reprimeasca la acelasi loc de munca in baza aceluiasi CIM.

2. Inainte de terminarea CCC face o cerere catre angajator prin care solicita incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.

3. Dvs. emiteti o decizie de incetare a suspendarii CIM si reluare a activitatii incepand cu ziua urmatoare aceleia in care copilul a implinit 2 ani.

4. - Pentru a putea beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa il concediati cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului).
- Pentru asta trebuie sa respectati prevederile din Codul muncii adica sa ii acordati o perioada de preaviz de 20 de zile lucratoare (in care va veni la serviciu si va primi salariu) si apoi sa emiteti decizia de concediere.