avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs plangere contraventionala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs plangere contraventionala

am si eu nevoie de un motiv va rog pt recurs...respectiv in calitate de petent ...am acrosat balizele de pe mijlocul drumului, acestea venind pe sensul opus de mers si un autoturism a intrat in ele....
Cel mai recent răspuns: tudorioan , utilizator 00:16, 16 Ianuarie 2012
Datele precizate sunt total insuficiente pentru o analiza a situatiei cu care va-ti confruntat si eventual un raspuns
Puteti invoca eventual ca ati fost orbit de soare ,sau ati incercat sa evitati un caine ,sau un obiect provenit de la un autoturism aflat in fata dvs
Chiar daca balizele au venit de pe sensul opus, plangerea contraventionala referitoare la OUG 195/2002 nu mai are cale de atac, hotararea de pe fond e irevocabila.
Poate e vorba de alta actiune.
daria_lexxy a scris:

am si eu nevoie de un motiv va rog pt recurs...respectiv in calitate de petent ...am acrosat balizele de pe mijlocul drumului, acestea venind pe sensul opus de mers si un autoturism a intrat in ele....


Daca ai "acrosat niste balize pe acel mijloc de drum" ...restul este ca trebuie sa platesti pentru greseala facuta! Nu ai drept de recurs in situatia ca in prima instanta se va aprecia ca ai vinovatie...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Politia nu vrea sa-mi primeasca permisul intrucat pe hotarare scrie "cu drept de recurs". ce pot sa fac? nutujean nutujean am o mare problema;in luna august mi a fost suspendat permisul si am luat si amenda pentru neacordare autovehicule care circula din sens opus,am facut ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala. simplu sau complicat? s i l v i u s i l v i u Am avut recent un accident rutier in care un autoturism care circula pe un drum cu prioritate (venind din stanga mea) a inceput manevra de depasire in ... (vezi toată discuția)
Conducere a unui autovehicul pe sens unic încadrată ca circulație pe sens opus. am epuizat toate căile de atac, mai pot face ceva? mury88 mury88 Buna ziua, In anul 2014, in urma unei informatii primite prin intermediul statie cu care camionul pe care il conduc este dotata, am intrat pe o strada cu ... (vezi toată discuția)