Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Carnet de munca falsificat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Carnet de munca falsificat

Tatal meu a lucrat pana in 1999 la o firma in port isi facuse ani de munca pentru pensionare dar nu avea varsta. In 1999 a iesit din firma la care lucra primind salarii compensatorii dupa care a urmat somajul. In anul 2000 exact in ultima luna de somaj a decedat am fost la casa de pensii am depus actele si s-a incheiat dosarul. Acum am aflat ca cineva a falsificat cartea de munca adica si-a insusit toti anii de munca ai tatalui meu pentru a iesi la pensie mai repede. Acea persoana a fost depistata dupa ce si-a schimbat domiciliul din jodetul constanta in judetul tulcea deoarece apareau prea multe modificari. Cartea de munca in original se afla in posesia mea si nu am dat copi nimanui , este posibil ca aceea persoana sa fi facut rost de o copie de la cineva de la somaj. Pot actiona acea persoana in instanta pentru a cere despagubiri deoarece nu mi se pare normal ceea ce a facut?

Va multumesc
tetaman, utilizator
Depuneti o plangere la procuratura.
Pai si nu este nevoie de un avocat ? Sau doar ma duc depun plagere si astept raspuns? Intreb deoarece nu am mai avut de a face cu astfel de situatii .
tetaman, utilizator
Discutati cu un avocat, nu aveti ce pierde, eventual contravaloarea consultatiei, dar macar va lamuriti daca plangerea ar fi intemeiata sau nu.