Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consecinte ale unei hotarari pronuntate de catre CEDO
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consecinte ale unei hotarari pronuntate de catre CEDO

Buna ziua,
Am castigat si eu la CEDO in data de 29 iulie 2008 :

[ link extern ]

CEDO a hotarat executarea unei sentinte care prevede reancadrarea mea pe post si plata unor despagubiri stabilite prin sentinta respectiva Aceste despagubiri au fost calculate de catre CEDO in functie de salariul pe care il aveam acum opt ani, neactualizat.
Intrebarea mea este daca sunt indreptatit sa cer printr-o noua actiune - pe calea interna, conform jurisprudentei in domeniul Codului muncii - plata tuturor salariilor actualizate-indexate pe care angajatorul le datoreaza drept consecinta a reancadrarii mele daca actul concedierii a fost desfiintat.

Multumesc
dorinjean, utilizator
Puteti cere plata la conditiile actuale, dar nu era mai simplu ca CEDO sa decida plata despagubirilor la valoarea actuala.
Unul dintre colegii nostri avocati poate va va putea lamuri mai bine. Sa asteptam putin sa vedem ce sfat va poate da.
Dacă Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat o încălcare a drepturilor sau libertăţilor fundamentale datorată unei hotărâri judecătoreşti, iar consecinţele grave ale acestei încălcări continuă să se producă şi nu pot fi remediate decât prin revizuirea hotărârii pronunţate (art.322 pct.9 C.proc.civ.).

Pentru motivul prevăzut la art.322 pct.9 , termenul de sesizare a instantei este de 3 luni de la data publicării hotărârii Curţii Europene a Drepturilor Omului în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Potrivit art.323 alin.1 C.proc.civ., cererea de revizuire se îndreaptă la instanţa care a dat hotărârea rămasă definitivă şi a cărei revizuire se cere.

Din cuprinsul dispozitivului hotararii pronuntate de CEDO rezulta ca vi s-a actualizat suma cu o valoare de 5000 EURO.
Multumesc frumos ptr raspuns,

Ar mai fi o problema : CEDO a hotarat ca, in cazul meu, a avut loc o dubla incalcare a art 6.1 (din cauza ne-executarii unei hotarari irevocabile si din cauza anularii acestei hotarari prin recurs in anulare). De asemenea a statuat (paragraful 80) ca cererea mea este admisibila si in ceea ce priveste incalcarea art 1 al protocolului nr. 1 ( adica a dreptului de proprietate asupra unui imobil) dar in dispozitivul hotararii (la paragarful 5) CEDO mentioneaza ca nu este necesar sa statueze asupra temeiniciei ecstui capat de cerere (privind incalcarea art 1 , protocol 1)
Deci CEDO a declarat o cerere admisibila dar nu merge mai departe cu rationamentul juridic. Ce relevanta juridica are acest aspect ? Ce ar mai fi de facut ?
Aveti o traducere in limba romana a hotararii pronuntate de CEDO?
Se pare ca exista o motivare in continutul hotararii cu privire la aspectul semnalat de catre dvs.