Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de crestere a copilului

Buna ziua.beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului si de curand mi-am gasit un loc de munca part-time.intrebarea mea este urmatoarea.in cazul in care as lucra part time imi afecteaza in vreun fel indemnizatia de crestere a copilului?locul de munca ar presupune un numar de 88 de ore lunar.va multumesc
Din pacate conform OUG 111/2010 vi se va suspenda plata indemnizatiei in cazul in care copilul nu a implinit 1 an
leuca_luminita, utilizator
Copilul are un an si sase luni si as mai avea inca sase luni de cic.in situatia aceasta as putea sa muncesc?
In ce baza beneficiati de indemnizatia pentru CCC? ... in baza OUG nr.148/2005 sau a OUG nr.111/2010?

Banuiesc ca in baza OUG nr.148/2005 , dupa varsta copilului ... in acest sens, potrivit art.12 (2) din acest act normativ, plata indemnizatiei prevazute la art. 1 alin. (1), respectiv la art. 2, se suspenda incepand cu ziua urmatoare celei in care beneficiarul realizeaza venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.