Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccic pana la 3 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccic pana la 3 ani

Buna ziua! As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema: exista o reglementare privind acordarea ccic pana la 3 ani, fara ca respectivul copil sa aiba handicap? Eu sunt deja in acest ccic si urmeaza sa il termin in august 2009? Am vreo sansa sa il prelungesc (si sa beneficiez de toate drepturile aferente) pana in august 2010?
Va multumesc anticipat.
Aveti posibilitatea prelungirii acestui concediu cu inca un an, pana la implinirea varstei de 3 ani a copilului, insa este posibil doar concediu FARA PLATA.
CIC pana la 3 ani se acorda in cazul in care copilul are handicap.
Daca doriti sa prelungiti in ca un an va trebui sa faceti cerere de concediu fara plata.
concediul fara plata poate fi considerat vechime in munca? daca as obtine cei 3 ani, angajatorul va mai fi obligat sa ma primeasca la munca?
Concediu fara plata nu este considerat vechime in munca pentru ca realizati venituri supuse impozitarii.
Angajatorul este obligat sa va primeasca la serviciu la sfarsitul cic.
florentza a scris:

Buna ziua! As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema: exista o reglementare privind acordarea ccic pana la 3 ani, fara ca respectivul copil sa aiba handicap? Eu sunt deja in acest ccic si urmeaza sa il termin in august 2009? Am vreo sansa sa il prelungesc (si sa beneficiez de toate drepturile aferente) pana in august 2010?
Va multumesc anticipat.

Art.62 din CCMN pe anii 2007-2010 prevede ca, in afara concediului legal plătit pentru îngrijirea copiilor în vârstă de până la doi ani, salariata mamă poate beneficia de încă un an concediu fără plată (alin.1). Iar in alin.2 al aceluiasi articol se precizeaza ca pe perioada în care salariata se află în concediul prevăzut la alin. 1, nu i se va putea desface contractul de muncă, iar în postul său nu vor putea fi angajate alte persoane, decât cu contract de muncă pe durată determinată.