avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... calomie-lege doar in civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

calomie-lege doar in civil

Cum se judeca o fapta de calomie in prezent desi s-a petrecut anterior pe perioada 2003-si in anii urmatorii?
urgent!!!!!
Cel mai recent răspuns: Carmen Curelea , utilizator 17:07, 16 Ianuarie 2012
Daca fapta mentionata se judeca actualmente,pe cale de consecinta actiunea va fi respinsa ,in temeiul deciziei RIL promovata de procurorul general al parchetului ICCJ ,
care dispune ca insulta si calomnia nu sunt incriminate de legea penala

da s-a inaintat proces dar pe legea civila
fapta continuua si in prezent
este vb de parintii mei-mama - care a inaintat proces de calomie unor consateni acum(maine au al 2 termen, primul s-a amanat)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot da pe cineva in judecat pt calomie? claudia_c_c claudia_c_c Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da pe cineva in judecat pt calomie? Mi-a facut plangere penala fara nici o dovada , fara martori, banuiesc ca doar sa ma ... (vezi toată discuția)
Calomnie dsds dsds Buna ziua! Am primit recent un telefon in care mi se spunea ca o sa fiu actionat in judecata deoarece am facut declaratii calomnioase pe un forum de internet! ... (vezi toată discuția)
Pot sa dau in judecata pentru calomnie ? myabubu myabubu Seful sotului meu le-a acuzat ca a furat din firma si le-a fortat sa isi dea demisia iar acesta a semnat si nu a intrebat ce dovezi are.As dori sa stiu daca ... (vezi toată discuția)