Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot sa dau in judecata pentru calomnie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot sa dau in judecata pentru calomnie ?

Seful sotului meu le-a acuzat ca a furat din firma si le-a fortat sa isi dea demisia iar acesta a semnat si nu a intrebat ce dovezi are.As dori sa stiu daca pot sa il dau in judecata pentru calomnie asa ceva nu este posibil nici macar un preaviz sau ceva sunt extrem de suparata.
myabubu, utilizator
Insulta si calomnia in temeiul deciziei RIL promovat de procurorul general al parchetului ICCJ nu mai sunt incriminate
In situatia in care detineti probe temeinice care sa dovedeasca ca acuzele au cauzat prejudicii de imagine,de reputatie ale onoarei,aveti dreptul sa promovati actiune civila
Ati putea sa imi spuneti ce probe mai exacte as putea sa aduc.Puteti sa imi dati exemple deoarece este prima data cand ne aflam intr-o astfel de situatie si avem nevoie de putin ajutor va multumesc