Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

calomnie

Buna ziua! Am o mare problema. Am plecat din tara de 4 luni. In ziua in care am plecat un fost asociat a zis ca i-am spart casa si i-am furat nu stiu, circa 40000euro. Nu a fost la politie dar in schimb a spus tuturor prietenilor si tuturor clientilor ca eu i-am spart casa. deci m-a facut de ras in fata la cel putin 500-600 persoane. as putea sa il dau in judecata pentru calomnie? in jur de cati bani pot sa cer?
In temeiul deciziei RIL promovat de procurorul general al parchetului ICCJ,insulta si calomnia nu se mai afla sub incidenta legii penale
Daca apreciati ca detineti probe temeinice care sa dovedeasca ca afirmatiile asociatului au cauzat atingeri ale imaginii,onoarei si reputatiei dvs,aveti dreptul sa formulati actiune civila