Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calomnie la munca post demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calomnie la munca post demisie

Am demisionat prin acordul partilor dintr-o multinationala cu peste 2000 de angajati numai in Romania. La o luna dupa demisie, diversi colegi mi-au spus ca fostul meu sef a raspandit in firma zvonul fals cum ca as fi plecat pe motiv ca am avut o relatie cu clientul si clientul mi-a gasit un alt post. Acum toata lumea vorbeste in firma cu dispret la adresa mea si pun pe seama ‘relatiei imorale’ toate succesele mele din ultimii 4 ani. Multi fosti colegi m-au sunat sa ma intrebe daca este adevarat. Reputatia mea este distrusa.
Cum ma pot apara si ce pot face in aceasta situatie?
Imi puteti recomanda un avocat specializat pe probleme legate de Codul Muncii?
In temeiul deciziei RIL pronuntata de procurorul general al parchetului ICCJ,insulta si calomnia nu mai sunt sub incidenta penala
Daca apreciati ca detineti probe temeinice care sa dovedeasca ca prin afirmatii vi s-au adus atingere onoarei,imaginii,reputatiei si demnitatii dvs ,aveti dreptul sa formulati actiune in justitie impotriva autorului afirmatiilor