Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in grupa de munca, in procent, conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in grupa de munca, in procent, conform Ordinului nr. 50/1990

buna ziua,

O persoana a fost incadrata cf Ord 50/1990 cu gradul II-70%.As dori sa stiu de ce nu 100%
Va multumesc
Dupa aparitia Ord. 50/1990 toate intreprinderile (impreuna cu organizatiile sindicale) au avut obligatia sa nominalizeze locurile de munca care se incadrau in conditiile prevazute de acest ordin.
S-au intocmit atunci decizii sau procese verbale in care s-a stabilit care sunt locurile de munca ce pot fi incadrate in grupe de munca si de asemenea procentul de incadrare (calculat in functie de total timp de munca desfasurat in conditile grupei de munca).