avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in grupa de munca, in procent, conform ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in grupa de munca, in procent, conform Ordinului nr. 50/1990

buna ziua,

O persoana a fost incadrata cf Ord 50/1990 cu gradul II-70%.As dori sa stiu de ce nu 100%
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 18:36, 16 Ianuarie 2012
Dupa aparitia Ord. 50/1990 toate intreprinderile (impreuna cu organizatiile sindicale) au avut obligatia sa nominalizeze locurile de munca care se incadrau in conditiile prevazute de acest ordin.
S-au intocmit atunci decizii sau procese verbale in care s-a stabilit care sunt locurile de munca ce pot fi incadrate in grupe de munca si de asemenea procentul de incadrare (calculat in functie de total timp de munca desfasurat in conditile grupei de munca).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adeverinta grupa a 2 a de munca ,anterior 2001 pt. dosar pensie artemita artemita adeverinta este intocmita potrivit modelului prevazut la Anexa 14 din H. G. nr 257/2011 ,art.126 (1) pe baza pontajelor lunare . Casa de pensii nu o ... (vezi toată discuția)
Incadrare in grupa a ii-a sikysi sikysi Sunt inginer mecanic agricol si in conformitate cu Ord.50/1990, anexa 2,sunt incadrat la grupa a II a de munca, pentru perioada in care am lucrat la o\\" ... (vezi toată discuția)
Trecerea la o grupa de munca superioara Anacrsitina Anacrsitina Buna ziua. Intre ani 1972-1980 am lucrat la o intreprindere cu grad de toxicitate( cinescoape) la sectia Matriterie,pe post de muncitor necalificat si apoi ... (vezi toată discuția)