avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intabulare in urma partajului
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intabulare in urma partajului

In urma partajului am incerercat sa intabulez apartamentul pe numele meu insa mi s-a cerut sentinta judecatoreasca in original. Am incercat sa ii spun functionarei de la cadastru ca ii aduc o copie legalizata insa ea a refuzat spunand ca eu opresc copie si lor trebuie sa le dau sentinta originala. Doresc sa stiu daca aceasta este procedurapentru ca nu mi se pare corect sa le las lor originalul sentintei mele, mai ales ca banuiesc ca dupa pronuntare au primit si cei de la cadastru o sentinta.
Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 03:30, 17 Ianuarie 2012
Actele necesare pentru întabulare sunt:
Cerere tip;
- Actul de partaj* ( hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă sau act autentificat de
notarul public);
-
Documentaţie cadastrală avizată de O.C.P.I. – dacă este cazul;
- Copia extrasului de carte funciara pentru autentificare, după caz;
- Dovada achitării integrale a tarifului – 0,15% din valoarea din act, dar nu mai putin de 60 lei
pentru fiecare imobil; daca valoarea din act este mai mica decat valoarea de circulatie a
bunurilor imobile stabilita prin expertiza de camerele notarilor publici sau nu este disponibila,
procentul se aplica la aceasta din urma. Daca valoarea nu poate fi determinata, tariful minim
este de 60 lei pentru fiecare imobil. – cod 2.3.2.
*În cazul în care imobilele partajate rezultă în urma unei dezmembrări, se va percepe tariful
aferent înscrierii dezmembrării conform serviciului 2.2.2 la care se adaugă tariful aferent
înscrierii partajului conform serviciului 2.3.2, calculat la valoarea întreagă a imobilului/imobilelor care se partajează, indiferent de câte loturi se formează în urma dezmembrării.
Acestea ar fi conform regulamentului ANCPI., actele necesare.Nici actele de proprietate nu se depun ]n original ci autentificate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare si schimbarea rolului la impozite si taxe doineamariana doineamariana Buna ziua! In urma partajului am dobandit apartamentul care anterior era pe numele meu si al fostului meu sot. Ce trebuie sa fac si ce documente imi sunt ... (vezi toată discuția)
Intabulare Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, Am primit SENTINTA JUDECATOREASCA,ca urmare a dezbaterii succesiunii,dupa parintii decedati.In finalul sentintei,se precizeaza ca ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil popcrys77 popcrys77 Care sunt pasii care trebuie urmati pentru vanzarea unui imobil construit de mine, cu autorizatie de construire, imobilul aflandu-se pe un teren pentru care nu ... (vezi toată discuția)