Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna seara! Lucrez la o firma cu contract de munca care are ca durata a muncii, o fractiune de norma de 2 ore/zi, 10 ore/saptamana si salariul de baza lunar brut 185 de lei. La angajare mi s-a spus ca lucrez 5 zile si primesc 150 de lei, iar restul orelor vor fi platite separat ca ore suplimentare. M-am convins ca in privinta orelor suplimentare nu platesc cat ar trebui. As dori sa aflu cate zile trebuie sa stau in preaviz in cazul in care imi dau demisia.Va multumesc aticipat!!!
Perioada de preaviz in cazul demisiei este stabilita in CIM. Uitati-va sau solicitati un exemplar daca nu aveti.
In cazul c.i.m. cu timp partial este interzisa efectuarea de ore suplimentare ... prin urmare, nu prea are cum sa va plateasca ...

In cazul demisiei, termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Multumesc.
Credeam ca perioada de preaviz e in raport cu cate ore de munca sunt trecute in contractul de munca. Pentru ca nu am contract full-time.
Perioada de preaviz , de exemplu, va fi de 15 zile in care veti veni la munca cate 2 ore/zi ... atat cat aveti prevazut in c.i.m. ...