Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Modificare de suprafata,prin instanta
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Modificare de suprafata,prin instanta

In cazul modificarii de suprafata a terenului intravilan gol( suprafata tabulara este mai mica decat suprafata masurata) instanta va impune obligatoriu expertiza judiciara sau este suficient ca reclamantul sa prezinte documentatia topografica intocmita de catre firma specializata geo-topo?Documentatia este vizata de catre OCPI.
O astfel de documentatie se considera act doveditor in fata instantei?
Multumesc.
În cazul modificării de suprafaţă, se aplică art.9 al Ordin 785-2011, care arată că în cazul când din măsurători, reiese o suprafaţă mai mică, aceasta se va înscrie în C.F pe baza documentaţiei cadastrale, pe care o aveţi deja, vizată, aşa aţi spus, şi pe baza unei declaraţii a proprietarului, autentificată. deci la notar, conform anexei 5 din O.785-2011.
Nu este nevoie să mai mergeţi în instanţă pentru modificare suprafaţă, ci se va face conform Ordinului respectiv, care este în vigoare din iulie 2011 şi care a modificat O.634-2006. direct la Biroul local de cadastru. Expertul topo care v-a făcut planul ştie(sau nu?) acest lucru.