Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru teren
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru teren

Buna ziua.
am un titlu de proprietate din 1996 pe un teren agricol de cca 6000 mp -un singur lot.Ulterior titlul a fost modificat in sensul ca raman pe acel lot doar 4000 m si restul pe un al doilea lot in alta parte. pe procesul verbal de punere in posesie din 1997 nu a fost operata aceasta modificare ramanand lotul initial. Acum, ( da stiu !!) doresc sa fac cadastu pentru intrteg terenul pe care il am in proprietate dar am inteles ca vor fi probleme din cauza acestor discordante. Pana la urma sunt dispusa sa il ontabulez in orice varianta (un lot sau doua) numai sa termin. Mentionez ca sunt la zi cu impozitul pentru cei 6000 mp. Care este primul pas pe care tb sa il fac in vedrea intabularii/cadastrului ?? (am facut cerere scrisa la primarie sa imi elibereze "Extras din planul parcelar avizat pentru conformitate de primar –din care sa rezulte clar situatia fizica a terenului/terenurilor pe care le am in proprietate". Este ok? altceva ce pot face pana a ma adresa cadastristului pt a avea dosarul in ordine? Multumesc.
Buna ziua!Trebuie sa luati legatura cu un expert topo si o sa va spuna dansul tot ce trebuie facut.
PENTRU PRIMA INTABULARE VA TREBUIE:
- Cerere tip de recepţie şi înscriere;
- Documentaţie cadastrală;
- Titlu de proprietate - copie legalizată;
- Declaraţia autentică a proprietarului tabular cu privire la faptul că dreptul de proprietate
asupra imobilelor care fac obiectul documentaţiei cadastrale nu a mai fost întabulat şi pe nr.
topografice în situaţia în care recepţia documentaţiei cadastrale se face direct pe nr. cad.
fără corelare cu cărţile funciare deschise conform Decretului - lege nr. 115/1938.
- Declaratia pe propria raspundere privind identificarea limitelor de proprietate si de luare la
cunostinta a suprafetei rezultate din masuratori a imobilului, intocmita conform anexei nr. 5,
si de procesul-verbal de vecinatate, intocmit conform anexei nr. 18 din Ordinul nr. 634/2006,
cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care diferenţa dintre suprafaţa rezultată
din măsurători şi suprafaţa din actele de proprietate este mai mare cu peste 2%.
- Declaratia pe propria raspundere privind identificarea limitelor de proprietate si de luare la
cunostinta a suprafetei rezultate din masuratori a imobilului, intocmita conform anexei nr. 5
din Ordinul nr. 634/2006, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care suprafata
determinata prin masuratori este mai mica cu peste 2% decat cea din actele de proprietate.
- Dovada achitării integrale a tarifului.