avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

eu si sotia am primit prin mostenire un teren la parintii sotiei la camp . pe actul de proprietateeste trscut socrul meu . cum il putem schimba ? multumim !
Cel mai recent răspuns: BEJENARU PETRU , Expert judiciar 07:12, 9 Martie 2017
socrul traieste?
In primul rand trebuie intabulat terenul sau terenurile inscrise in acel titlu de propriretate , apoi cu certificatul de mostenitori trebuie facuta dezmembrarile pe cotele de mostenire si pe mostenitori.
acte necesareintabulare titlu de proprietate:
Cerere tip de recepţie şi înscriere;
- Documentaţie cadastrală;
- Titlu de proprietate - copie legalizată;
- Declaraţia autentică a proprietarului tabular cu privire la faptul că dreptul de proprietate
asupra imobilelor care fac obiectul documentaţiei cadastrale nu a mai fost întabulat şi pe nr.
topografice în situaţia în care recepţia documentaţiei cadastrale se face direct pe nr. cad.
fără corelare cu cărţile funciare deschise conform Decretului - lege nr. 115/1938.
- Declaratia pe propria raspundere privind identificarea limitelor de proprietate si de luare la
cunostinta a suprafetei rezultate din masuratori a imobilului, intocmita conform anexei nr. 5,
si de procesul-verbal de vecinatate, intocmit conform anexei nr. 18 din Ordinul nr. 634/2006,
cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care diferenţa dintre suprafaţa rezultată
din măsurători şi suprafaţa din actele de proprietate este mai mare cu peste 2%.
- Declaratia pe propria raspundere privind identificarea limitelor de proprietate si de luare la
cunostinta a suprafetei rezultate din masuratori a imobilului, intocmita conform anexei nr. 5
din Ordinul nr. 700/2014, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care suprafata
determinata prin masuratori este mai mica cu peste 2% decat cea din actele de proprietate.
- Dovada achitării integrale a tarifului – 120 lei/imobil – cod 2.1.1. Furnizarea in regim de
urgenta a acestui serviciu presupune plata unui tarif de urgenţă în cuantum de 480 lei.
Acte necesare intabulare succesiune:
Cerere tip;
- Certificatul de moştenitor * - original sau copie legalizată;
- Dovada achitării integrale a tarifului – 0,15% din valoarea din act, dar nu mai putin de 60 lei
pentru fiecare imobil; daca valoarea din act este mai mica decat valoarea de circulatie a
bunurilor imobile stabilita prin expertiza de camerele notarilor publici sau nu este disponibila,
procentul se aplica la aceasta din urma. Daca valoarea nu poate fi determinata, tariful minim
este de 60 lei pentru fiecare imobil. – cod 2.3.2.
* Dreptul de proprietate al autorilor fiind intabulat în cartea funciară!
VA RACOMAND SA MERGETI LA OCPI de care apartineti si o sa fiti lamuriti .
Ultima modificare: Joi, 9 Martie 2017
BEJENARU PETRU, Expert judiciar

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru teren luissiana luissiana Buna ziua. am un titlu de proprietate din 1996 pe un teren agricol de cca 6000 mp -un singur lot.Ulterior titlul a fost modificat in sensul ca raman pe acel ... (vezi toată discuția)
Intabulare marcelutza marcelutza Buna ziua,am si eu o intrebare Am mostenit un teren intravilan de la bunicul meu.Am doar Titlul de Proprietate,terenul nefiind intabulat.Acest teren este ... (vezi toată discuția)
Intabulare Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, Am primit SENTINTA JUDECATOREASCA,ca urmare a dezbaterii succesiunii,dupa parintii decedati.In finalul sentintei,se precizeaza ca ... (vezi toată discuția)