Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare

Buna ziua,am si eu o intrebare
Am mostenit un teren intravilan de la bunicul meu.Am doar Titlul de Proprietate,terenul nefiind intabulat.Acest teren este intravilan,ca gradina,de linga o casa care nu i-a apartinut bunicului.In casa respectiva nu locuieste nimeni,proprietara a decedat de 15 ani,fara sa aiba mostenitori directi.Are doar 3 frati care nu au facut succesiune. Problema mea este ca NEAVIND DREPT DE TRECERE SPRE GRADINA,NU POT FACE INTABULAREA.NU ARE CINE SA-MI DEA ACEST DREPT. CE MA SFATUITI SA FAC?SAU SE POATE FACE CEVA CA SA POT INTABULA? Multumesc
In primul rand trebuie sa vedeti sitatia juridica atrenului pe care este construita casa respectiva, apoi faceti documentatia cadastrala pentru prima intabulare .
Actele necesare sunt:
-Cerere tip de recepţie şi înscriere;
- Documentaţie cadastrală;
- Titlu de proprietate - copie legalizată;
- Declaraţia autentică a proprietarului tabular cu privire la faptul că dreptul de proprietate
asupra imobilelor care fac obiectul documentaţiei cadastrale nu a mai fost întabulat şi pe nr.
topografice în situaţia în care recepţia documentaţiei cadastrale se face direct pe nr. cad.
fără corelare cu cărţile funciare deschise conform Decretului - lege nr. 115/1938.
- Declaratia pe propria raspundere privind identificarea limitelor de proprietate si de luare la
cunostinta a suprafetei rezultate din masuratori a imobilului, intocmita conform Ordinului nr. 700/2014, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care diferenţa dintre suprafaţa rezultată din măsurători şi suprafaţa din actele de proprietate este mai mare cu peste 10%.
- Declaratia pe propria raspundere privind identificarea limitelor de proprietate si de luare la
cunostinta a suprafetei rezultate din masuratori a imobilului, intocmita conform Ordinului nr. 700/2014, cu modificările şi completările ulterioare, în cazul în care suprafata determinata prin masuratori este mai mica cu peste 10% decat cea din actele de proprietate.
Daca este cazul se cere drept de srvitute auto si ci piciorul catre calea publica.
Multumesc pt. raspuns ! Problema este ca NU ARE CINE SA-MI DEA DREPT DE SERVITUTE,casa este o ruina iar mostenitorii NU VOR SA FACA SUCCESIUNE !Fara sa am acces la gradina,NU MI SE FACE INTABULARE! CE E DE FACUT IN ACEST CAZ? Multumesc
NegociATI CU EI O SOLUTIE. Ei nu au bani, dv. aveti sa le dati poate, vederti ce acte incheiati si cum conditionati. Sau cumparati casa, sau o bucatica, nu stiu.