Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... sunt stresat de o firma de recuperari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

sunt stresat de o firma de recuperari

Ce sa fac? Am avut un card de la o sc nebancara, am platit pana in luna iulie 2009(ultima plata). Dupa un timp am intrebat la chiseul lor despre situatia mea si mia spus ca nu mai am de platit la ei pentru ca o firma de recuperari a cumparat contractul. Acum sunt sunat aproape zilnic de cate o persoana de la firma de recuperari. Nu am platit din luna iulie 2009. Ce ma sfatuiti sa fac.
gi-jane2, moderator
Schimbati cartela de telefon,dar pe cea veche doar o inchideti.
nu mai bagati in seama firma de recuperari
faceti o solicitare sa va arate documentul care atesta cumpararea creantei
astfel faceti plangere penala la politie, dar de fapt ........... ar fi bine sa faceti plangere oricum
nu aveti ce pierde
adriannminea a scris:

faceti o solicitare sa va arate documentul care atesta cumpararea creantei
astfel faceti plangere penala la politie, dar de fapt ........... ar fi bine sa faceti plangere oricum
nu aveti ce pierde

De denunt calomnios ati auzit? De ce dati sfaturi aiurea? Pentru ce ar trebui sa faca plangerea aia penala?

Schimbatul nr de telef ar fi solutia ideala. daca s-a cesionat creanta firma de recuperari are un interes legitim sa va notifice, chiar si telefonic.
de altfel in asta si consta strategia lor de recuperare. se bazeaza pe faptul ca debitorul cedeaza si plateste. psihologie pura. :)
Exista si alternativa sa ii tineti cat mai mult la telefon ca sa nu isi mai permita sa sune si sa piarda timpul aiurea. Asa vor renunta sa mai sune, intelegand ca strategia lor nu merge.
Jocandi Causa a scris:

adriannminea a scris:

faceti o solicitare sa va arate documentul care atesta cumpararea creantei
astfel faceti plangere penala la politie, dar de fapt ........... ar fi bine sa faceti plangere oricum
nu aveti ce pierde

De denunt calomnios ati auzit? De ce dati sfaturi aiurea? Pentru ce ar trebui sa faca plangerea aia penala?

Schimbatul nr de telef ar fi solutia ideala. daca s-a cesionat creanta firma de recuperari are un interes legitim sa va notifice, chiar si telefonic.
de altfel in asta si consta strategia lor de recuperare. se bazeaza pe faptul ca debitorul cedeaza si plateste. psihologie pura. :)
Exista si alternativa sa ii tineti cat mai mult la telefon ca sa nu isi mai permita sa sune si sa piarda timpul aiurea. Asa vor renunta sa mai sune, intelegand ca strategia lor nu merge.

sincer nu am cunostinte juridice deci nu va pot da un sfat cu suport juridic
eu asa stiam ca se poate face plangere, in sfarsit daca un consilier va sfatuieste asa eu zic sa luati ca atare
vroiam doar sa ajut
sa auzim de bine