Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general rezultat nerepartizat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

rezultat nerepartizat

care este solutia pentru o societate care realizeaza profit, dar care nu are suficiente lichiditati care sa poate plati dividendele pana la termenul legal de 9 luni de la data aprobarii situatiilor financiare?

se poate sa lasam profitul nerepartizat (scopul final este de a face plati de dividende in momentul in care societatea are putere financiara) fara a plati impozit pentu dividende pana la finalul anului urmator celui in care s-a realizat profitul?
Da. Puteti sa nu repartizati profitul. Trebuie ca in procesul verbal al sedintei adunarii generale a asociatilor, care insoteste bilantul, sa apara o expresie ca profitul exercitiului financiar ... va fi repartizat in exercitiile financiare viitoare.