Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa concesiune loc de veci
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa concesiune loc de veci

buna seara.va rog ajutati-ma incotro sa ma indrept si de ce acte am nevoie in situatia urmatoare: in Cluj-Napoca (de unde am plecat ) exista in Cimitirul Central locul de veci al bunicilor mei (eu sunt nepoata lor dupa fiu) ,despre care nu stiu cand expira acea perioada de 20 ani pentru care se plateste taxa de concesiune pt.teren.cei de la adm.nu anunta pe nimeni cand expira termenul pana la care se poate plati si daca nu mergi la timp transfera dreptul de folosinta (sau cum se numeste) altei persoane.in afara de mine nu mai este nimeni ruda de gr.1 care sa se poata ocupa de aceasta problema, eventual o sora a bunicii mele, dar care este f.batrana.mai mentionez ca nu am nici un act mai dinainte,s-au pierdut sau le-a luat cineva,nu stiu. multumesc !
Din cele mentionate de dvs rezulta ca exista un act de concesiune,care poate fi intrerupta prin decesul titularului
Totodata este important sa verificati conditiile in care administratia cimitirului accepta reconcesionare aceluiasi loc de veci catre mostenitorii titularului
Primordial este sa aflati titularul dreptului de concesiune ,mai ales daca cunoasteti ca ii sunteti ruda de gr I
Daca este vorba despre contract de concesiune loc de veci,aveti dreptul sa informati concret administratia cimitirului ca sunteti singura ruda interesata sa intretina locul si in raport de contractul incheiat si regulamentul intern al cimitirului sa va comunice modalitatea de reconcesionare pe o noua perioada a locului respectiv
de unde pot sa aflu titularul dreptului de concesiune ?
morenamaria a scris:

exista in Cimitirul Central locul de veci al bunicilor mei (eu sunt nepoata lor dupa fiu) ,despre care nu stiu cand expira acea perioada de 20 ani

In postarea initiala ati mentionat locul de veci al bunicilor mei...
Verificati documentele familiei ,contactati rudele si asigurati-va de existenta acelui contract de concesiune
In situatia in care nu va aflati in posesia de documente care sa ateste calitatea dvs cu drept asupra locului de veci,se impune sa contactati personal serviciul administratiei cimitirului,de unde sa preluati datele necesare ,astfel incat sa lamuriti situatia locului de veci
De regula ,regulamentul cimitirului precizeaza conditiile in care un loc de veci ,in situatia decesului concesionarului,poate fi preluat de catre alta ruda a acestuia
In cuvinte simple: mergeti sa vedeti cimitirul bunicilor si aprindeti o lunanare la mormantul lor. La cimitirele noastre exista portar si-o cladire cu salariatii ce administreaza. Intrebati unde se plateste anual pentru locul de veci. Ajungeti la un birou, spuneti numele celor decedati si inmormantati acolo si-o sa vedeti daca este platit, pana cand este platit, ce trebuie sa platiti, daca preluati dv contractul...