Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate beneficia de indemnizatie de somaj dupa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate beneficia de indemnizatie de somaj dupa terminarea facultatii?

Am terminat anul trecut facultatea,inca nu m-am angajat,as vrea sa stiu daca as putea beneficia de indemnizatie-somaj.

chiar daca am terminat fac in 2010? ce acte imi trebuie sa depun?
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. Conform Legii 76/2002 pentru a beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent al unei forme de invatamant trebuie ca in termen de 60 de zile de la absolvire sa va inregistrati la Agentia de Somaj.
2. Daca in aceste 60 de zile nu va gasiti sau nu vi se ofera un loc de munca atunci veti primi indemnizatie de somaj timp de 6 luni, in suma de 250 lei lunar.
3. In cazul dvs. se pare ca ati depasit termenul de inregistrare la Agentia de Somaj.