avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate beneficia de indemnizatie de somaj dupa ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate beneficia de indemnizatie de somaj dupa terminarea facultatii?

Am terminat anul trecut facultatea,inca nu m-am angajat,as vrea sa stiu daca as putea beneficia de indemnizatie-somaj.

chiar daca am terminat fac in 2010? ce acte imi trebuie sa depun?
Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:14, 17 Ianuarie 2012
1. Conform Legii 76/2002 pentru a beneficia de indemnizatie de somaj ca absolvent al unei forme de invatamant trebuie ca in termen de 60 de zile de la absolvire sa va inregistrati la Agentia de Somaj.
2. Daca in aceste 60 de zile nu va gasiti sau nu vi se ofera un loc de munca atunci veti primi indemnizatie de somaj timp de 6 luni, in suma de 250 lei lunar.
3. In cazul dvs. se pare ca ati depasit termenul de inregistrare la Agentia de Somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutorul de somaj dianabalan dianabalan Buna ziua, Doresc sa-mi spuneti daca un student, Facultate de stat la zi, in an terminal, in iulie sustine examenul de licenta, poate benficia de ajutorul de ... (vezi toată discuția)
Somaj pentru studenti OmarP OmarP Am incercat sa studiez problema, insa nu am gasit un raspuns exact. Pentru fiecare raspuns afirmativ am gasit cel putin unul negativ, si invers. Am terminat ... (vezi toată discuția)
Somaj oana-iulia oana-iulia Daca am mai beneficiat de indemnizatie de soamj dupa ce am terminat liceul mai pot lua acest ajutor si dupa terminarea facultatii? (vezi toată discuția)