Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COMPLETAREA DECL 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COMPLETAREA DECL 394

VA ROG SA-MI SPUNETI DACA TVA-UL PLATIT IN VAMA LA IMPORT DIN AFARA UE CARE SE DEDUCE INTEGRAL SE TRECE IN DECL 394.PRECIZEZ CA BIROUL VAMAL UNDE AM PLATIT TVA-UL NU ESTE PLATITOR TVA.DACA NU ARE RO DECLARATIA NU MI-L IA CA FURNIZOR,SITUATIE IN CARE DECL 300 NU MAI CORESPUNDE CU DECL 394.
Tva-ul platit in vama nu se declara in 394:
Se declara "toate operaţiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul naţional, cu alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;" (sursa explicatii D394 anaf.ro)

Nu este obligatoriu ca D300 sa fie egala cu D394 nici la livrari (vezi cazul livrarii catre neplatitori de tva sau taxarii inverse), nici la achizitii (vezi cazul taxarii inverse).