avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 139 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general COMPLETAREA DECL 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

COMPLETAREA DECL 394

VA ROG SA-MI SPUNETI DACA TVA-UL PLATIT IN VAMA LA IMPORT DIN AFARA UE CARE SE DEDUCE INTEGRAL SE TRECE IN DECL 394.PRECIZEZ CA BIROUL VAMAL UNDE AM PLATIT TVA-UL NU ESTE PLATITOR TVA.DACA NU ARE RO DECLARATIA NU MI-L IA CA FURNIZOR,SITUATIE IN CARE DECL 300 NU MAI CORESPUNDE CU DECL 394.
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 08:57, 17 Ianuarie 2012
Tva-ul platit in vama nu se declara in 394:
Se declara "toate operaţiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul naţional, cu alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;" (sursa explicatii D394 anaf.ro)

Nu este obligatoriu ca D300 sa fie egala cu D394 nici la livrari (vezi cazul livrarii catre neplatitori de tva sau taxarii inverse), nici la achizitii (vezi cazul taxarii inverse).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decl. 394 Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, In decl. 394 trebuie trecuta achizitie intracomunitara de servicii publicitate Google Adwords pe care o declar in decl. 390Vies? Sau se trece ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 gabi12345 gabi12345 declaratia 394 trebuie sa fie egala ca valoare cu declaratia 300(tva) cum se inregistreaza bonurile de benzina si de taxi la care se deduce tva-ul in ... (vezi toată discuția)
Declaratia 394 breja breja Bonurile fiscale mai mici de 100euro care au cod fiscal se mai trec in decl 394. In Ord 4019/2014 nu se specifica nimic de bonuri fiscale.Mai am o nelamurire ... (vezi toată discuția)