Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se plateste concediul de odihna in cazul prezentat mai ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se plateste concediul de odihna in cazul prezentat mai jos?

as vrea sa stiu daca se plateste concediu de odihna pt. anul 2010 unui salariat care s-a aflat in urmatoarea situatie:
1. in perioada oct.2010 - nov.2011 a fost in concediu medical;
2. 01 dec. 2011 - 04 ian. 2012 preaviz in vederea concedierii;
3. 05 ian. 2012- concediat.
da, se plateste suma corespunzatoare zilelor de concediu de odihna neefectuat din 2010.
Daca aveti concediu de odihna neefectuat in anul 2010 si 2011 angajatorul are obligatia sa il plateasca la incetarea contractului.
Codul muncii:
Art. 144
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Art. 146
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Concediul de odihna se acorda proportional cu activitatea desfasurata in anul respectiv. Intrucat a intervenit incetarea contractului de munca si inteleg ca nu ati efectuat concediul de odihna, intervine compensarea in bani a concediului de odihnă neefectuat, in conformitate cu dispozitiile art. 146 alin. (4) din Codul muncii.