avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se plateste concediul de odihna in cazul prezentat mai ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se plateste concediul de odihna in cazul prezentat mai jos?

as vrea sa stiu daca se plateste concediu de odihna pt. anul 2010 unui salariat care s-a aflat in urmatoarea situatie:
1. in perioada oct.2010 - nov.2011 a fost in concediu medical;
2. 01 dec. 2011 - 04 ian. 2012 preaviz in vederea concedierii;
3. 05 ian. 2012- concediat.
Cel mai recent răspuns: ContSters160617 , utilizator 09:50, 17 Ianuarie 2012
da, se plateste suma corespunzatoare zilelor de concediu de odihna neefectuat din 2010.
Daca aveti concediu de odihna neefectuat in anul 2010 si 2011 angajatorul are obligatia sa il plateasca la incetarea contractului.
Codul muncii:
Art. 144
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Art. 146
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Concediul de odihna se acorda proportional cu activitatea desfasurata in anul respectiv. Intrucat a intervenit incetarea contractului de munca si inteleg ca nu ati efectuat concediul de odihna, intervine compensarea in bani a concediului de odihnă neefectuat, in conformitate cu dispozitiile art. 146 alin. (4) din Codul muncii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna popanaid popanaid Daca unul dintre angajati nu si-a luat concediu de odihna nici in cursul anului 2010, nici in cursul anului 2011, din diverse motive, exista un temei legal ... (vezi toată discuția)
Refuz de plata a concediilor neefectuate si neremunerate in caz de demisie anamariaholban anamariaholban Buna ziua , Va rog sa ma ajutati cu urmatorul aspect......mi-am inaintat demisia care mi-a fost si aprobata cu tot cu intoarcere din CCC, tot tacamul...in ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu in perioada de preaviz botezatuion botezatuion Buna ziua ! As dori sa stiu daca in cazul depunerii demisiei, am dreptul la concediul de odihna aferent anului in curs? Va ... (vezi toată discuția)