Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost amendat pentru ca nu purtam centura de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost amendat pentru ca nu purtam centura de siguranta

buna ziua!am luat acum o ora amenda pentru ca nu purtam centura de siguranta.adevarul e ca nu am purtat o...dar,cand am observat agentul de politie adica cam de la vreo 70 de metri si fiind si curba si alte masini care mergeau paralel cu mine,mi am pus centura.totusi agentul m a oprit si mi a spus ca m a observat ca nu aveam centura.mi a dat amenda 140 lei platibil 70 in 48 de ore si am trecut la obiectii ca purtam centura de siguranta.in procesul verbal la rubrica martor asistent nu scrie nimic deoarece nu eram cu nimeni in masina.si din cate imi aduc aminte nici nu sa prezentat agentul de circulatie.dar am uitat sa trec la obiectii.credeti ca as putea face contestatie si sa castig?multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc de raspuns.si at ce imi recomandati ca si consilier juridic?va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
nu mi dau seama daca apar vicii de forma ca e scrisul cam urat.....vad ca scrie doar ca de asemenea nu aveam in dotare 2 triunghiuri reflectorizante si am primit si un avertisment pt asta.as putea face ceva in privinta asta?daca nu as plti amenda si pana la urma as pierde procesul ar trebui sa platesc suma de 70 de lei sau 140?va multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~