Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Termene prescriere dosare dauna asigurari
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Termene prescriere dosare dauna asigurari

Pentru emiterea unor pretentii de despagubire pe dosare de dauna mai vechi stiu ca legislatia in vigoare prevede termenul de 3 ani la RCA si 2 ani la asig. facultative.
Va rog sa ma ajutati cu articolul si in ce lege il gasesc.
M-ar interesa si articolul care precede si in care termenul era de 2 ani la RCA.
Art. 3 din Decretul 167 / 1958 privind prescriptia extinctiva - poate va ajuta asta. Din cate stiu eu Decretul e inca in vigoare.
Stiu de aceasta lege dar ma refer strict la ordinele csa.... dosarele de dauna se instrumenteaza in conformitate cu legea din data evenimentului. Ma intereseza exact legea in care este mentionat ca termenul de prescriptie este:
- 3 ani daune RCA
- 2 ani asigurari facultative
- pentru celelalte in conformitate cu normele ue
Si data la care termenul de 2 ani a fost schimbat cu cel de 3 ani la RCA