avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1849 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare acte in urma divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare acte in urma divortului

Buna ziua.

In primul rand bine v-am gasit.
Am o intrebare legata de modalitatea de schimbare a actelor in urma divortului. Situatia mea este urmatoarea: am primul termen pentru divort pe data de 29 octombrie. Sunt despartita de sotul meu (inca actual) in fapt de 5 ani de zile. La pronuntarea hotararii de divort mi se va pune in vedere cel mai probabil sa-mi reiau numele de fata. In acesti 5 ani de cand sunt despartita am cunoscut pe altcineva si cel mai probabil ma voi recasatori. Intrebarea mea de fapt este daca va trebui sa trec prin schimbarea actelor de 2 ori sau dupa pronuntarea divortului pot sta cu buletinul vechi pana cand ma recasatoresc ca sa il schimb doar o singura data.
Va multumesc anticipat.

Nu sunt tatal copilului,insa el m-a rugat sa intreb ce e de facut in asa o situatie?Normal ca va trebui sa-i faca buletinul la implinirea celor 14 ani,dar in buletinul ei apare adresa surorii fostului sot si dupa cum spuneam ea si copilul locuiesc in alta parte,chiar nu inteleg cum de se neglijeaza asa ceva...nu stim cum ar trebui procedat,de aceea am intrebat aici.
frezii:
Pt intocmirea actului de identitate al copilului va avea nevoie si de un document prin care sa faca dovada adresei de domiciliu, dar aceasta nu inseamna ca isi va schimba si dansa adresa...
Daca tot vreti sa obligati femeia sa isi schimbe actul cu noua adresa – ceea ce ar fi corect sa faca – de ce nu o reclamati la Politie, la Evidenta Populatiei? Dar, poate ca isi va schimba actul daca tot trebuie sa ii faca unul copilului. Iar daca apartamentul matusii se va vinde nici nu va mai fi problema dv... :">
De acord, nu vad nici eu de ce atata agitatie pentru nimic...
O lasati pe mama sa se descurce si aceasta nu are unde sa-i faca minorului domiciliul decat unde e proprietara... Asa incat, nu la sora!
In plus, cu ce va influienteaza unde are esa domiciliul, nu stiu...
Ceea ce doriti dv. sa stiti e, pana la urma, unde va avea copilul domiciliul sau ceva legat de mama? De cine anume va intereseaza, ca parca intrebati despre toate si toti...
Sau n-am inteles eu corect... :(
Am pus doar doua intrebari si va multumesc pentru raspunsuri,nu intrebam de toate si de toti.Nu ne intereseaza decat sa-i fie ok copilului.
Atunci am eu o nelamurire: cum crede un tata ca ii va fi bine copilului daca el cauta metode de a-i ataca acestuia mama cu care minorul locuieste, si pe un aspect atat de stupid si nesemnificativ ca domiciliul de pe buletin??... :O
Mi s-a parut ba ca intrebati lucruri despre mama, ba despre copil, de aceea mi se parea ca sunt de toate pentru toti...

Vreti modalitati sa fie obligata mama la schimbarea adresei? Faceti (nu dv., tatal) plangere la politie ca madam nu are domiciliul sau resedinta la adresa unde sta.
Dupa una-doua amenzi ea probabil isi va schimba CI si pe tata il va uri copilul din sufletelul sau de 14 ani. Ca nu e chiar tampit la 14 ani sa vada unele chestii... In plus, o parte din pensia de intretinere achitata de tata nu se va mai duce in scopul ei obisnuit, mama avand unele cheltuieli noi cu amenzi, iar tatal va fi si mai frustrat...
Astea pentru ca tatal nu a putut astepta mai putin de 10 ani ca sa-i expire mamei buletinul... :((

Sincer, nu inteleg...
In esenta, copilul isi poate stabili adresa si in alta parte decat la mama acasa, chiar la sora daca aceasta ii da acordul, chiar la dv. acasa... dar nu stiu daca o apropiere de copil urmareste tatal cu aceste nelamuriri...

Imi cer scuze daca nu am inteles sau am inteles gresit scopurile tatalui. Ii doresc un copil fericit, impacat cu sine!

Alte discuții în legătură

Carte identitate achmeia achmeia Buna ziua! Sunt divortata de 4 ani iar in urma divortului copilul minor mi-a fost incredintat. De curand a implinit 14 ani si urmeaza sa-si faca ... (vezi toată discuția)
Carte identitate copil cu numele mamei gresit in certificatul de nastere ingagaby ingagaby am un copil nascut dupa divortul de tatal lui iar fostul sot l-a trecut pe numele lui in certificatul de nastere iar pe mine,ca mama m-a trecut tot cu numele ... (vezi toată discuția)
Schimbare carte de identitate dupa divort,dar fara partaj inca constan constan Buna ziua! Dupa ce hotararea de divort este definitiva si irevocabila pot schimba cartea de identitate careia i-a expirat termenul de valabilitate la ... (vezi toată discuția)