Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita teren+constructie
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita teren+constructie

Paratul X are sa-mi innapoieze suma Y eur dati printr-un antecontract la care nu s-a finalizat contractul de vanzare-cumparare,avem hotarea judecatoreasca prin care avem castig de cauza insa X a facut recurs.Mentiuonez ca obiectul antecontractului este un teren cu o constructie
In cazul in care avem castig de cauza si la tribunal, care sunt pasii pentru executare silita?
Se executa silit imobilul ?(avand in vedere suma mare de banii)
Daca terenul respectiv nu mai este evaluat la 15000 eur cum imi voi recupera diferenta de banii?
Din ce cauza poate parata X sa faca contestatie la executare?
Daca va fi mentinuta hotararea de la fond veti investi hotararea cu formula executorie, apoi va veti adesa unui Executor judecatoresc.
Se va executa hotararea in limitele dispozitivului, adica nu este relevanta valoarea actuala a terenului care a facut obiectul promisiunii, ci se vor urmari bunurile debitorului(mobile si imobile) pana la concurenta sumei datorate+cheltuieli de executare.