Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Obligativitate Casco - Leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Obligativitate Casco - Leasing

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: am terminat recent leasingul la un autoturism ... pe 16.01.2012 mi s-a facut transferul de proprietate. Polita Casco mi-a expirat pe 08.01.2012 (a avut durata de 4 ani din momentul ridicarii masinii - 08.01.2008) si nu a mai fost reinnoita. Pe 15.01.2012 am avut un incident in trafic in care eu sunt partea vinovata. Conform contractului de leasing, ar fi trebuit sa fiu asigurat Casco pana in momentul in care mi se transfera autoturismul. Exista vreo posibilitate ca finantatorul sa raspunda pentru faptul ca nu a prelungit polita Casco astfel incat sa acopere perioada pana la transfer?

Multumesc!
Analizati contractul de leasing cu privire la politele de asigurare.Chiar si pentru 8 zile, leasingul inca mai era proprietar si in mod normal trebuia sa se ocupe de reinoirea politei.Daca intr-adevar in sarcina leasingului era sa reinoiasca asigurarea, aveti toate sansele de castig la actionarea in instanta.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua, cam aceeasi situatie am avut si eu ba chiar mai grav un pic pentru ca am ridicat masina in 17.03.2006 si polita era incheiata de cum a intrat masina in tara, adica din 24.02.2006, polita care a expirat in 24.02.2011 desi contractul imi expira in 17.03.2011. Cu reclamatie nu cred ca faceti nimic pentru ca si eu am facut o serie intreaga de reclamatii si sesizari si chiar intalniri cu managementul societatii si nimic. Acum sunt in proces cu societatea de leasing. Depinde de dauna dar eu zic ca sa aveti discutii cu un avocat si sa purtati discutii cu reprezentantii societatii in prezenta avocatului.
albastrel_2 a scris:

Chiar si pentru 8 zile, leasingul inca mai era proprietar si in mod normal trebuia sa se ocupe de reinoirea politei.Daca intr-adevar in sarcina leasingului era sa reinoiasca asigurarea, aveti toate sansele de castig la actionarea in instanta.

Dar nu era obligat s-o faca (asa cum niciun proprietar de masina nu este obligat sa incheie polita Casco).
Dar nu inteleg de ce ati facut transferul de proprietate fara macar sa incercati sa deschideti dosarul de dauna, "fortand" cumva compania de leasing sa gaseasca o solutie sa se rezolve altfel situatia dv.
klehus, utilizator
klehus a scris:

albastrel_2 a scris:

Chiar si pentru 8 zile, leasingul inca mai era proprietar si in mod normal trebuia sa se ocupe de reinoirea politei.Daca intr-adevar in sarcina leasingului era sa reinoiasca asigurarea, aveti toate sansele de castig la actionarea in instanta.

Dar nu era obligat s-o faca (asa cum niciun proprietar de masina nu este obligat sa incheie polita Casco).
Dar nu inteleg de ce ati facut transferul de proprietate fara macar sa incercati sa deschideti dosarul de dauna, "fortand" cumva compania de leasing sa gaseasca o solutie sa se rezolve altfel situatia dv.

Cum sa fie leasingul proprietar din moment ce contractul a expirat ?!
Si eu am avut leasing, dar am avut grija ca sa nu am incidente ... cu accidente.
Asigurarea Casco nu se incheie pe 2 zile, 8 zile, cum dealtfel nici o companie de asigurari nu incheie astfel de polite, "la minut".
Transferul de proprietate nu se poate face in aceeasi zi cand expira contractul de leasing, asa ca este exclus ca firma de leasing sa raspunda in vre-un fel de acest incident.
La avocat nu are rost sa mearga, intrucat va pierde procesul si banii dati pe avocat. Sanse de castig sunt zero, din cauza ca acel contract era deja incheiat intre parti, de cateva zile.
Ghinion.:training: