Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Obligativitate Casco - Leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Obligativitate Casco - Leasing

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: am terminat recent leasingul la un autoturism ... pe 16.01.2012 mi s-a facut transferul de proprietate. Polita Casco mi-a expirat pe 08.01.2012 (a avut durata de 4 ani din momentul ridicarii masinii - 08.01.2008) si nu a mai fost reinnoita. Pe 15.01.2012 am avut un incident in trafic in care eu sunt partea vinovata. Conform contractului de leasing, ar fi trebuit sa fiu asigurat Casco pana in momentul in care mi se transfera autoturismul. Exista vreo posibilitate ca finantatorul sa raspunda pentru faptul ca nu a prelungit polita Casco astfel incat sa acopere perioada pana la transfer?

Multumesc!
Zocor a scris:

Corect, pana la un punct: atunci cand contractul de leasing expira, autoturismul este al nimanui, cum s-ar spune.
El nu mai poate avea ca proprietar finantatorul, dar nici nu-l poate avea ca proprietar pe cumparator, atata vreme cat nu s-a facut transferul de proprietate.
Ca o paranteza, pentru ca nu cunoasteti acest amanunt, viitorul proprietar, de la data terminarii perioadei de contract, floloseste autoturismul in mod ilegal, intrucat numerele firmei de leasing nu mai sunt valabile.

Probabil omiteti in expunerea dv faptul ca verbul to lease (de unde vine cuvantul leasing) inseamna a inchiria ori dreptul de proprietate nu este afectat in niciun fel de expirarea contractului de inchiriere; sau vreti sa spuneti ca dupa ce se termina cele 6 luni sau anul in care ati locuit cu contract de chirie, apartamentul respectiv devine "al nimanui" :hm: pentru ca acum ma apuc sa inchiriez tot ce este pe piata...
Degeaba v-as spune ca, nu mai tarziu de vara trecuta m-am ocupat de formalitatile prin care se transfera proprietatea autoturismului de pe firma de leasing pe fostul utilizator, am incheiat prin intermediul firmei de leasing un contract Casco pe 1 luna de zile care sa acopere perioada pana la schimbarea actelor etc, timp in care autoturismul a fost folosit foarte legal iar proprietarul a fost in continuare firma de leasing, deoarece n-ar avea nicio relevanta pentru discutia de fata si nu tin cu tot dinadinsul sa dovedesc cat va inselati.

Am spus ce am avut de spus, colegul gygy poate alege de cine sa asculte asa ca ma voi retrage din discutie nu inainte de a va ura inca o data toate cele bune!
klehus, utilizator
klehus a scris:

Zocor a scris:

Corect, pana la un punct: atunci cand contractul de leasing expira, autoturismul este al nimanui, cum s-ar spune.
El nu mai poate avea ca proprietar finantatorul, dar nici nu-l poate avea ca proprietar pe cumparator, atata vreme cat nu s-a facut transferul de proprietate.
Ca o paranteza, pentru ca nu cunoasteti acest amanunt, viitorul proprietar, de la data terminarii perioadei de contract, floloseste autoturismul in mod ilegal, intrucat numerele firmei de leasing nu mai sunt valabile.

Probabil omiteti in expunerea dv faptul ca verbul to lease (de unde vine cuvantul leasing) inseamna a inchiria ori dreptul de proprietate nu este afectat in niciun fel de expirarea contractului de inchiriere; sau vreti sa spuneti ca dupa ce se termina cele 6 luni sau anul in care ati locuit cu contract de chirie, apartamentul respectiv devine "al nimanui" :hm: pentru ca acum ma apuc sa inchiriez tot ce este pe piata...
Degeaba v-as spune ca, nu mai tarziu de vara trecuta m-am ocupat de formalitatile prin care se transfera proprietatea autoturismului de pe firma de leasing pe fostul utilizator, am incheiat prin intermediul firmei de leasing un contract Casco pe 1 luna de zile care sa acopere perioada pana la schimbarea actelor etc, timp in care autoturismul a fost folosit foarte legal iar proprietarul a fost in continuare firma de leasing, deoarece n-ar avea nicio relevanta pentru discutia de fata si nu tin cu tot dinadinsul sa dovedesc cat va inselati.

Am spus ce am avut de spus, colegul gygy poate alege de cine sa asculte asa ca ma voi retrage din discutie nu inainte de a va ura inca o data toate cele bune!

Asa este cand gandim mult, judecam putin, si ne exprimam rau. :D
Logica dvs. bate campii se pare, motivatia fiind faptul ca daca inchiriezi un apartament, nu faci si contract ca dupa terminarea perioadei de inchiriere, chiriasul sa devina si proprietar.
Dvs. confundati inchiriatul apartamentului cu un contract de leasing sau nu stiti in ce consta fiecare contract in parte.
Dupa terminarea perioadei contractuale, "utilizatorul" foloseste ilegal un bun care nu-i apartine de drept, deoarece, in fapt, el nu devine si proprietar pana la terminarea transferului de proprietate.
Firma de leasing nu mai are dreptul sa fie proprietar, atata timp cat si-a vandut bunul printr-un contract de leasing.
Ilegalitatea folosirii autoturismului fara formalitatile legale, atrage dupa sine sanctiunea penala, dar .. neavand cine sa reclame acest fapt, sanctiunea ramane doar scriptic in lege.
Nici fostul proprietar, nici utilizatorul nu vor reclama ca folosesc autoturismul in mod abuziv, prin aceea ca numerele de inmatriculare nu mai sunt valabile cand contractul de leasing a expirat.
Ori firma de leasing cumpara numere rosii, la fel cum a cumparat utilizatorul cand si-a ridicat masina, ori redevine proprietar cu acte in regula si are optiunea de a nu mai perfecta actele cu utilizatorul, aia implicand un proces pe care utilizatorul il va castiga.
Firmele de leasing au contractele casco facute in asa maniera, ca aceasta polita sa expire la terminarea perioadei contractuale, iar pentru perioada de transfer de proprietate, va face doar o asigurare obligatorie (RCA) pe care tot utilizatorul, in speta viitorul proprietar, o va achita.
Daca noi vindem un apartament, ca ati adus vorba de apartamente, si facem un contract de vanzare-cumparare, valabil 2 luni, timp in care cumparatorul trebuie sa achite integral valoarea sa, dupa cele doua luni, este logic ca nu mai suntem proprietarii de drept al acelui apartament, chiar daca formalitatile legale prin notariat, le facem dupa o saptamana.
In concluzie, dupa cele doua luni, ne putem muta linistit sa dormim in casa noastra, pe cand cu autoturismul e alta poveste.
El devine al nostru, dar il folosim ilegal, intrucat numerele de inmatriculare sunt ale firmei de leasing, si pana la transferul de proprietate si schimbarea numerelor de inmatriculare, normal ca facem un abuz prin folosirea autoturismului.
Stiu ca fiecare dintre noi, vrea sa devina nevinovat atunci cand incalca legea, dar ... legea trebuie totusi respectata, ca sa ne repectam pe noi insisi, ca persoane, ca natiune.
Cand nu respectam legea, se intampla ceea ce transmit canalele tv. la stiri.

Toate cele bune !

p.s.
Mai stiu un interlop, care are inmatriculat un autoturism, dar isi scoate placutele si le monteaza la un alt autoturism, circuland "legal", asa cum spune el.
Deci, fiecare are dreptatea sa, atunci cand incalca legea.
ttr a scris:

Pe certificatul de inmatriculare, pe verso, este o rubrica ce se completeaza la schimbarea detinatorului. Ce data are mentiunea respectiva? Mai aveati dreptul sa circulati 30 de zile cu talonul pe numele firmei de leasing. In maxim 30 de zile, trebuia sa inscrieti masina pe numele dvs. Eventual puteati sa pastrati aceleasi numere de inmatriculare, cu acordul firmei.
Desi puteti sa circulati maxim 30 de zile cu acest talon si aceste numere, dvs. sunteti proprietar si raspundeti.
Deci, ce data aveti in talon la mentiunea "Instrainat catre ..."?

Cu certitudine firma de leasing a trecut inscrierea in talon cu ziua in care contractul de leasing a luat sfarsit, altfel si-ar fi asumat raspunderea pentru pagubele pe care le-ar fi putut provoca autoturismul, cu atat mai mult cu cat nu mai exista valabilitatea politei casco.
Unii dintre noi nu intelegem in totalitate aceste aspecte cu leasingul, ma refer la alti useri cu idei batute in cuie.
In ceea ce privesc placutele de inmatriculare, legea nu mai permite pastrarea numerelor, decat daca firma de leasing si utilizatorul au domiciliul in acelasi judet, altfel placutele se schimba obligatoriu, in judetul de domiciliu al proprietarului.

Toate cele bune !