Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Obligativitate Casco - Leasing
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Obligativitate Casco - Leasing

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: am terminat recent leasingul la un autoturism ... pe 16.01.2012 mi s-a facut transferul de proprietate. Polita Casco mi-a expirat pe 08.01.2012 (a avut durata de 4 ani din momentul ridicarii masinii - 08.01.2008) si nu a mai fost reinnoita. Pe 15.01.2012 am avut un incident in trafic in care eu sunt partea vinovata. Conform contractului de leasing, ar fi trebuit sa fiu asigurat Casco pana in momentul in care mi se transfera autoturismul. Exista vreo posibilitate ca finantatorul sa raspunda pentru faptul ca nu a prelungit polita Casco astfel incat sa acopere perioada pana la transfer?

Multumesc!
albastrel_2 a scris:

Analizati contractul de leasing cu privire la politele de asigurare.Chiar si pentru 8 zile, leasingul inca mai era proprietar si in mod normal trebuia sa se ocupe de reinoirea politei.Daca intr-adevar in sarcina leasingului era sa reinoiasca asigurarea, aveti toate sansele de castig la actionarea in instanta.

Ce sa reinnoiasca leasingul daca polita casco era valabila doar pe durata contractului semnat intre parti.
In data de 8 ianuarie 2012 a expirat polita casco si in aceeasi zi s-a incheiat perioada contractuala dintre parti.
Astfel, leasingul nu mai are nici o obligatie ptr. accidentul produs pe 15 ianuarie 2012.
Neatentia costa, si uneori costa scump. Cu siguranta, firma de leasing nu a lasat proprietarul fara asigurarea obligatorie, dar acest lucru nu ajuta pe cel care a produs accidentul, la repararea daunelor produse propriului autoturism, sau ....
o varianta S.F, proprietarul putea provoca intentionat accidentul crezand ca va primi un autoturism nou din partea companiei de leasing.
A fost doar ghinion. :P
ContSters222705, utilizator
vedeti ce stipuleaza contractul de leasing: daca societatea se obliga sa incheie o polita casco pe perioada cat tine leasing-ul sau pana la transferul de proprietate (lucru de mirare ultima parte). de ce? pentru ca sunt persoane care nu mai au bani sa achita diverse taxe la sfarsit de leasing (nu rata reziduala) si refuza sa faca transferul de proprietate. practic masina ramane in acte a societatii de leasing, dar aceasta nu se streseaza foarte tare, de vreme ce si-a primit toti banii din contract. deci daca perioada de leasing s-a terminat mai devreme de 15.01 nu aveti absolut nici o sansa
diferita este situatia la sorindanielb, deoarece conform legii societatea de leasing trebuia sa asigure casco autoturismul din momentul obtinerii finantarii si pana la terminarea contractului (practic banca finantatoare are obligatia de a avea creditul acordat asigurat prin impunerea societatii de leasing de a se ocupa de aceasta asigurare). de aceea majoritatea societatilor de leasing stipuleaza in contractele lor ca utilizatorul incheie asigurarile la anumite societati de asigurare agreate sau chiar prin brokerii proprii.
totusi, trebuie citit foarte bine contractul de leasing, deoarece acesta este practic o inchiriere: daca societatea de leasing nu mai are ce sa-ti inchirieze, nici tu nu mai achiti ratele... si gata cu contractul. cititi bine contractul de leasing!
Daca d-voastra sunteti partea vinovata, urmeaza sa suportati consecintele faptei d-voastra produsa cu vinovatie. Deci in baza principiului raspunderii civile delictuale, in final suportati pagubele produse autoturismului, atata timp cat subzista toate cele 4 conditii ale raspunderii, respectiv fapta,prejudiciu, vinovatie si raport de cauzalitate intre fapta si prejudiciu. Chiar si in ipoteza in care transferul de proprietate al autoturismului din patrimoniul finantatorului in patrimoniul d-vostra nu s-ar mai fi perfectat la sfarsitulperioadei de leasing, respectiv a II-a zi de la accident, in lipsa asigurarii casco valabile la data accidentului, proprietarul de drept ar putea sa solicite de la dv. contravaloarea pagubelor produse autoturismului din vina d-voastra, in temeiul raspunderii civile delictuale. O eventuala exonerare de raspundere sau o asumare a pagubelor de catre finantatorul - proprietar ar putea fi posibila doar in ipoteza in care ar fi mentionata aceasta raspundere prin clauzele contractului de leasing care constituie legea partilor.
Zocor a scris:

Cum sa fie leasingul proprietar din moment ce contractul a expirat ?!

Stimate partener de discutie, eu cand vad ca pe 16.01 s-a facut transferul dreptului de proprietate trag concluzia ca pe 15.01 (cu o zi in urma) proprietarul masinii inca era firma de leasing.

Dar nu asta e important (nici teoria care sta la baza acestui transfer).
Ca sa nu polemizam inutil discutia putem analiza ambele situatii:

- proprietar compania de leasing: ramane valabil ce am scris in mesajul anterior;
- proprietar gygy83: compania de leasing nu mai are obligatia incheierii unui contract de asigurare casco.

Oricum am analiza situatia, in conditiile date gygy83 nu are niciun temei legal sa traga la raspundere compania de leasing pentru ca nu a asigurat masina in cauza.
klehus a scris:

Zocor a scris:

Cum sa fie leasingul proprietar din moment ce contractul a expirat ?!

Stimate partener de discutie, eu cand vad ca pe 16.01 s-a facut transferul dreptului de proprietate trag concluzia ca pe 15.01 (cu o zi in urma) proprietarul masinii inca era firma de leasing.

Dar nu asta e important (nici teoria care sta la baza acestui transfer).
Ca sa nu polemizam inutil discutia putem analiza ambele situatii:

- proprietar compania de leasing: ramane valabil ce am scris in mesajul anterior;
- proprietar gygy83: compania de leasing nu mai are obligatia incheierii unui contract de asigurare casco.

Oricum am analiza situatia, in conditiile date gygy83 nu are niciun temei legal sa traga la raspundere compania de leasing pentru ca nu a asigurat masina in cauza.

Pana sa vezi dumneata data transferului, studiaza intai data expirarii perioadei contractuale.
La data de 15 ianuarie 2012 nu mai era valabil contractul intre finantator si cumparator, deci ... proprietarul a lovit autoturismul cu intentie rau voitoare, tocmai pentru a obliga finantatorul sa-i schimbe autoturismul.
Doar ca "placa" n=a tinut, contractul nemafiind in fiinta.
Concluzia: firma de leasing nu mai avea nici o raspundere dupa terminarea perioadei contractuale.
Nu suport firmele de leasing, pentru ca am intampinat destule greutati pe perioada unui contract de leasing, dar asta nu inseamna sa nu mai gandesc logic si sa nu pot da un raspuns folositor celui care a pus intrebarea.
Merci pentru polemica acordata.:magic: