Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie de demisie fara preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie de demisie fara preaviz

As dori un model de decizie de incetare a CIM care are la baza demisia salariatului fara a se solicita din partea angajatorului termenul de preaviz.
va multumesc
Aici gasiti atat formularul dorit
[ link extern ]
Eu v-as recomanda incetarea CIM prin acordul partilor.Asa nu este necesara respectarea perioadei de preaviz.

Contractul individual de muncă poate înceta, aşa cum a fost şi încheiat, prin simplul acord al părţilor contractante. Angajatul şi angajatorul stabilesc încetarea contractului la o dată convenită. Iniţiativa poate aparţine oricăreia dintre părţi, decizia devenind efectivă în momentul în care angajatul şi angajatorul stabilesc de comun acord data la care se va produce încetarea contractului.
Documentul prin care este materializat acordul pentru încetarea contractului, poate fi o decizie comună a angajatului şi angajatorului, o cerere a salariatului aprobată de angajator sau o propunere scrisă a patronului acceptată explicit de salariat. Oricare ar fi forma acestui act, el trebuie să conţină exprimarea neechivocă a voinţei ambelor părţi pentru încetarea contractului individual de muncă la o dată precisă

Unitatea ____________________________________
Sediul _____________________________________
C.U.I. ________________________
D E C I Z I E D E Î N C E T A R E A
C O N T R A C T U L U I I N D I V I D U A L D E M U N C A
C A U R M A R E A A C O R D U L U I P A R T I L O R
Nr. _______ din _____________
Subsemnatul (a) ____________________________________________, reprezentant
legal al ________________________________________________________, în calitate de
____________________________ , si salariatul (a) ________________________________,
în temeiul prevederilor art. 55, lit. b din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii,
DECIDEM
1. Contractul individual de munca al d-lui (d-nei)
_________________________________, înregistrat la Inspectoratul Teritorial de Munca cu
nr. _________/___________ si în registrul general de evidenta a salariatilor cu nr.
_________/___________, înceteaza la data ______________, ca urmare a acordului
partilor.
2. Compartimentele resurse umane si financiar contabil, vor duce la îndeplinire
prezenta decizie.
3. Prezenta decizie se va comunica Inspectoratului Teritorial de Munca în termen de 5
zile de la perfectare.
Conducatorul unitatii: Salariat:
Numele si prenumele Numele si prenumele
_________________________________ _________________________________
Functia ________________________ Semnatura _____________________
Semnatura _____________________
multumesc mult
Si daca asa trebuie sa fac, adica o decizie de incetare a CIM care are la baza demisia salariatului fara a se solicita din partea angajatorului termenul de preaviz

cum ar arata un model?
S.C. ………………………
Sediul: ……………………
Cod unic: …………………
Telefon: ………………….

DECIZIE nr…………din data………………

S.C. ........................................................................ reprezentată prin d-l (d-na) ...............................................…………………………......
Având în vedere prevederile LEGII 31/1990 cu modificările şi completările ulterioare cu privire la organizarea, funcţionarea şi conducerea societăţilor comerciale;

Având în vedere cererea de demisie nr. .................. din .......................... a salariatului ............................................................................ angajat în funcţia de .....……………...
Avand in vedere acordul angajatorului privind renuntarea la termenul de preaviz
Vizând şi dispoziţiile art. 81 alin.7 din Codul Muncii (LEGEA 53/2003);

DECIDE :

Art. 1. Începând cu data de .............................. încetează raporturile de muncă a societăţii cu angajatul .............................................. cu funcţia de ............................... la S.C. .................................................... prin demisie în conformitate cu art. 81 alin.7 din Codul Muncii (LEGEA 53/2003), data la care angajatorul a renuntat total/partial la termenul de preaviz.
Art. 2. Compartimentul juridic, personal şi financiar contabil vor duce la îndeplinire prezenta.
Art. 3. Împotriva prezentei decizii de încetare a contractului de muncă, salariatul se poate adresa cu contestaţie la Tribunalul in raza caruia domiciliaza (Tribunalul ..............) în termen de 45 de zile de la comunicare.

Administrator ………………
Director …………………….