Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cheltuieli privind activele cedate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cheltuieli privind activele cedate

Buna ziua
Poate cineva sa-mi spuna daca cheltuielile privind activele cedate sunt deductibile sau nedeductibile la calcularea impozitului pe profit?
Va multumesc
Valoarea ramasa(neamortizata la scoaterea din evidenta a activului cedat) inregistrata prin 658x este nedeductibila
Scuze , nu e bine !

Este nedeductibila diferenta negativa dintre venitul facturat si valoarea activului cedat.

Daca este vorba de valoarea neamortizata a unui activ vindut, atunci acele chelt sint considerate chelt aferente realizarii de venituri, fiind deductibile fiscal.

Daca este vorba de casarea unui mijl fix inainte de recuperarea valorii, cheltuiala este nedeductibila fiscal.