avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit cheltuieli privind activele cedate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

cheltuieli privind activele cedate

Buna ziua
Poate cineva sa-mi spuna daca cheltuielile privind activele cedate sunt deductibile sau nedeductibile la calcularea impozitului pe profit?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: t.simona , utilizator 09:44, 19 Ianuarie 2012
Valoarea ramasa(neamortizata la scoaterea din evidenta a activului cedat) inregistrata prin 658x este nedeductibila
Scuze , nu e bine !

Este nedeductibila diferenta negativa dintre venitul facturat si valoarea activului cedat.

Daca este vorba de valoarea neamortizata a unui activ vindut, atunci acele chelt sint considerate chelt aferente realizarii de venituri, fiind deductibile fiscal.

Daca este vorba de casarea unui mijl fix inainte de recuperarea valorii, cheltuiala este nedeductibila fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijloc fix sub valoarea contabila ioanaep ioanaep buna ziua. administratorul doreste vanzarea unui mijloc fix aflat in amortizare la valoarea de 65.000 net, iar ramas de amortizat avem valoarea de 159.000 ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijl fix sub valoare neamortizata DanielaPintea DanielaPintea Achizitie intracomunitara Mijloc Fix: 2133 = 404 2000 RON TVA (taxare inversa): 4426 = 4427 380 RON Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)