Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... BILANTUL ASOCIATIILOR SI FUNDATIILOR
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

BILANTUL ASOCIATIILOR SI FUNDATIILOR

buna ziua
as vrea sa stiu daca o Asociatie care nu a avut activitate deloc in 2011 trebuie sa depuna bilant si daca acesta trebuie semnat obligatoriu de catre un expert contabil.
Asociatia are 8 membrii fondatori.
va multumesc
nu are importanta cati membri fondatori are fundatia, darea de sema (bilantul) se depune chiar daca nu ati avut activitate si trebuie sa fie semnata neaparat de catre presedinte si de catre cel care a intocmit documentele ( de regula cel care va tine contabilitatea)
Numai cenzorul trebuie sa fie neaparat expert contabil !

Exista o prevedere legala ? Care este aceasta ?

Multumesc.
naejcon, utilizator