Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Posibilitate fuziune intre Fundatie si Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Posibilitate fuziune intre Fundatie si Asociatie

este posibila fuziunea prin absorbtie intre o Fundatie si o Asociatie?? Ordonandata 26/2000 nu mentioneaza nimic cu privire la acest aspect.
va multumesc!!:))
~ Conținut șters la cerere ~
in statutul fundatie cu pricina nu e prevazut vreo referire la posibilitatea de fuziune fundatie vs asociatie,,,va multumesc pt amabilitate
Sunt aplicabile prevederile Noului Cod Civil cu privire la Reorganizarea persoanei juridice.
Fuziunea
Art. 234. - Fuziunea se face prin absorbtia unei persoane juridice de catre o alta persoana juridica sau prin contopirea mai multor persoane juridice pentru a alcatui o persoana juridica noua.

Efectele fuziunii
Art. 235. -
(1) In cazul absorbtiei, drepturile si obligatiile persoanei juridice absorbite se transfera in patrimoniul persoanei juridice care o absoarbe.
(2) In cazul contopirii persoanelor juridice, drepturile si obligatiile acestora se transfera in patrimoniul persoanei juridice nou-infiintate.