Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cifra de afaceri la decl 094
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cifra de afaceri la decl 094

Va rog sa ma lamuriti si pe mine: cifra de afaceri care trebuie trecuta in decl 094 cuprinde valoarea conturilor 701........708? Sau si valoarea contului 7588? mentionez ca in contul 7588 inregistrez c/v cheltuielilor de transport pe care le fac si mi le plateste clientul.

Multumesc!
Cristina Vasile, utilizator
cifra de afaceri : de la contul 701 la contul 708.
Ceea ce d-voastra ati inregistrat in ct 7588 ar fi trebuit sa inregistrati in cont 704 si astfel sa intre in CA.
Nu trebuie sa va apucati sa modificati contul.Lasati asa cum ati inregistrat dar luati in calcul ptr. D.094 si contul 7588.Daca aveti vanzare active inregistrate in cont 7583 ,luati si acesta in calcul.
Sunt doua modalitati de calcul a cifrei de afaceri:
- una legata de atingerea plafoanelor ptr.incadrarea in categoria platitorilor de TVA
- alta este cea luata in considerarede catre bilantul contabil,cuprinsul fiinf delimitat de catre mentiunile aferente randului respectiv.
La calculul CA ptr.atingerea plafonului de 100.000 euro se iau in considerare toate operatiunile taxabile,toate conturile contabile in care ati inregistrat operatiuni taxabile.
Deci, acest venit obtinut din incasarea c/v cheltuielilor de transport facturate catre clienti, inregistrate in contul 7588, le consider ca facand parte din cifra de afaceri pe care trebuie sa o declar in decl 094?
Da.
Atunci, pot sa creez un analitic la contul 704, sa stornez toate veniturile din chelt. transport din contul 7588 pe anul 2011 si sa le inregistrez in contul 704.analitic, apoi sa fac decl 094?

Multumesc!