Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Dubla cetatenie:americana si romana-drept de sedere in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Dubla cetatenie:americana si romana-drept de sedere in Romania ?

Buna ziua,

Verisoara mamei mele are dubla cetatenie, americana si romana. S-a intors din America in Romania si intentioneaza sa ramana aici. A inceput demersurile pentru obtinerea cartii de identitate (si-a scos certificatul de nastere romanesc) dar va mai dura pentru ca ii mai trebuie doua apostille din America pe certificatele de divort.
As dori sa stiu daca, pana la primirea cartii de identitate, trebuie sa obtina vreun drept de sedere in Romania (este aici de cca 6 luni). Va rog sa retineti ca are cetatenie romana, doar ca eliberarea actelor romanesti dureaza.
Va multumesc anticipat,
fiind cetatean roman nu ii trebuie nici o aprobare ca sa stea in Romania. Ar fi culmea birocratiei romanesti :)