Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nu-mi restituie acontul
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nu-mi restituie acontul

Am contactat (telefonic) un transportator auto pentru o cursa Bacau -Sibiu , transport animale (capre) , mi-a cerut un acont pe care l-am depus intr-un cont bancar (500 lei), si am primit prin e-mail o factura proforma cu valoarea de 1800 lei, cat costa transportul. Am anulat transportul cu 10 ore inainte de a fi efectuat din cauze care nu au depins de mine. Mentionez ca costul transportului era stict pe itinerariul Bacau-Sibiu, fara dus-intors ,deoarece transportatorul avea masina in zona Bacau (are curse in toata tara).Acum firma de transport nu vrea sa-mi restituie acontul pe care i l-am trimis. Are acest drept? Ce trebuie sa fac sa-mi recuperez banii, deoarece nu a parcurs nici un km in interesul meu ? Va multumesc !

Îl chemaţi în judecată şi solicitaţi restituirea avansului. Dacă nu există un contract sau orice altă dovadă din care să rezulte că vi s.a adus la cunoştiinţă că veţi pierde avansul in cazul anulării transportului nu are nici o şansă.