Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Infiintare magazin
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Infiintare magazin

Buna seara.Vreau sa deschid un magazin de haine si am cateva nelamuriri.Daca lucrez in prezent in alta parte pot sa deschid ca PFA sau I.I. la care sa fiu si angajat part time?Multumesc
Nu, nu puteti sa va angajati pe propriul PFA, insa puteti cumula aceasta activitate cu cea pe care o desfasurati in baza unui contract de munca la alt angajator.(a se vedea OUG nr. 44/2008, modificat si completat cu OUG 46/2011).
stirnes a scris, in mesaj pe care l-am sters:
Dar sotia mea,care este in concediu de maternitate pana in 1 dec 2012,poate deschide ca PFA fara sa piarda banii de maternal si sa figurez eu angajat part time?Fiind in maternal poate deschide ceva fara sa piarda indemnizatia?Multumesc

Fiind in concediu pentru cresterea copilului nu are dreptul sa obtina venituri – deci nu poate infiinta PFA

stirnes a scris, in alt mesaj pe care l-am sters:
buna ziua!daca momentan am contract individual la o firma si vreau sa deschid un magazin,pot sa-l deschid ca pfa si sa-mi pastrez si locul de munca?dar daca imi fac intreprindere individuala pot figura si ca angajat?

Puteti fi angajat si in acelasi timp sa aveti intreprindere individuala.
Daca aveti intreprindere individuala nu puteti fi... propriul dv angajat – platiti taxe raportate la venit...

:oops: Interventie moderator

Am lasat acest topic deoarece s-a raspuns.
Deschizand prea multe subiecte pe aceeasi tema riscati sa fie sterse (pct-ul 3.3 din regulament)
Pentru a continua discutia in acelasi topic aveti la dispozitie butonul ”Raspunde” - in dreapta, jos
Multumesc pentru intelegere.

Regulamentul forumului poate fi citit aici:
www.avocatnet.ro/content/tag...
atunci cum ma sfatuiti sa deschid magazinul pentru a-mi pastra si actualul loc de munca?pot ca pfa si sa lucrez part-time si sa mai angajez pe cineva tot part-time?sau doar pe cineva cu norma intreaga?am inteles ca doar titularul trebuie sa aiba calificarea corespunzatoare,nu si angajatul!
Puteti fi angajat cu norma intreaga (acolo unde lucrati - daca nu exista vreo cauza de incompatibilitate) si puteti infiinta pfa - ca pfa lucrati, practic, in timpul liber.

Ca pfa aveti dreptul sa angajati - fie cu norma intreaga fie cu timp partial de lucru, dar va trebui sa incheiati cu aceasta persoana un contract individual de munca pe care il inregistrati la ITM si trebuie sa virati contributiile cerute de lege pentru angajat / angajator. Trebuie sa transmiteti REVISAL (registrul electronic al angajatilor)

In ceea ce priveste calificarea salariatului la pfa nu am certitudinea dar cred ca nu poate avea aceeasi calificare ca si pfa...

Fiind la inceput poate nu e tocmai indicat sa angajati pe cineva deoarece cresc cheltuielile...

Va poate fi de ajutor sa studiati OUG 44/2008 privind functionarea PFA , modificata prin OUG 46/2011 so prin care se permite pfa sa faca angajari (art17)
1. Alineatul (1) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
Art. 17. – (1) PFA isi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, in calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, incheiat in conditiile legii.

Magazinul il puteti deschide si in calitate de pfa dar si ca intreprindere individuala sau familiala, dar (cred ca) trebuie sa aveti calificare pentru codul pe care il alegeti...

Aici puteti citi mai multe: Infiintare pfa - ghid complet (1)
www.avocatnet.ro/content/art...
si aici ghid complet (2)
www.avocatnet.ro/content/art...

Aici gasiti OUG 44 / 2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si familiale
www.avocatnet.ro/content/art...

(si) In urmatoarea discutie gasiti informatii utile
Contributii (pfa si salariat)
www.avocatnet.ro/content/for...
pfa si salariat
www.avocatnet.ro/content/for...

si cum sunt angajat cu norma intreaga pot deschide magazinul ca pfa si sa functioneze 8 ore?sau trebuie sa angajez pe cineva part-time!ce fel de impozit ma sfatuiti sa aleg:in sistem real sau norma de venit?4719 ar fi codulCAEN pentru un magazin de haine?