avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere din firma

Buna ziua,

am consituit acum 7 ani o societate impreuna cu un asociat 50%- 50% fiecare, dupa care nu m-am mai ocupat de firma de atunci ; intrebarea este cum ma pot retrage din firma, nu ma intereseaza bunuri sau bani ci doar sa nu mai figurez pe societate ;

multumesc mult
Cel mai recent răspuns: eandrei , utilizator 21:05, 8 Februarie 2012
Faceti o hotarare AGA prin care cesionati partile sociale si va retrageti din societate.
Depuneti hotararea la registru Comertului.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2012
ContSters234567, utilizator
Daca societatea a acumulat datorii la bugetul de stat in timpul cat ati detinut calitatea de asociat, cesionarea partilor sociale nu va exonereaza de raspundere. Ba mai mult, poate fi interpretata ca o rea-credinta.....
Da, si in acest caz in care s-au acumulat datorii la bugetul de stat ce pot sa fac ca sa ma retrag; banuiesc ca nu o sa platesc eu datoriile pe care nu le-am facut eu pentru eu nu am folosit aceasta firma, nu mi-a adus nici un fel de venituri mie .? cum pot iesi din aceasta situatie
va multumes
la registru comertului cat se plateste pentru depunerea hotararii AGA si cesionarea partilor sociale ?
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2012
eandrei, utilizator
am incheiat actele de retragere din firma si acum a ramas sa semnez un contract de cesiune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesionare/vinzare firma ContSters262343 ContSters262343 Buna Ziua, As dori sa stiu pasii stricti de urmat pentru a putea cesiona/vinde firma mea, tot ce stiu este ca se realizeaza prin registrul comertului . ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat angel07 angel07 Buna, va rog sa-mi dati cateva sugestii cu privire la urmatoare problema: exista un SRL cu 2 asociati,dintre care unul doreste sa se retraga.Se face hotararea ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre retragerea asociatului din firma si cesiunea de parti sociale mariussandu mariussandu Am urmatoarea speta: un SRL cu 2 asociati , 50-50. Unul dintre ei vrea sa se retraga din firma , celalalt care ramane mai este asociat unic la o societate . ... (vezi toată discuția)