Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere din firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere din firma

Buna ziua,

am consituit acum 7 ani o societate impreuna cu un asociat 50%- 50% fiecare, dupa care nu m-am mai ocupat de firma de atunci ; intrebarea este cum ma pot retrage din firma, nu ma intereseaza bunuri sau bani ci doar sa nu mai figurez pe societate ;

multumesc mult
Faceti o hotarare AGA prin care cesionati partile sociale si va retrageti din societate.
Depuneti hotararea la registru Comertului.
ContSters234567, utilizator
Daca societatea a acumulat datorii la bugetul de stat in timpul cat ati detinut calitatea de asociat, cesionarea partilor sociale nu va exonereaza de raspundere. Ba mai mult, poate fi interpretata ca o rea-credinta.....
Da, si in acest caz in care s-au acumulat datorii la bugetul de stat ce pot sa fac ca sa ma retrag; banuiesc ca nu o sa platesc eu datoriile pe care nu le-am facut eu pentru eu nu am folosit aceasta firma, nu mi-a adus nici un fel de venituri mie .? cum pot iesi din aceasta situatie
va multumes
la registru comertului cat se plateste pentru depunerea hotararii AGA si cesionarea partilor sociale ?
eandrei, utilizator
am incheiat actele de retragere din firma si acum a ramas sa semnez un contract de cesiune