Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale retragere asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

retragere asociat

Buna, va rog sa-mi dati cateva sugestii cu privire la urmatoare problema: exista un SRL cu 2 asociati,dintre care unul doreste sa se retraga.Se face hotararea AGA si contractul de cesiune a partilor sociale (mentionez ca asociatul care ramane va cumpara partile de la cel care pleaca,deci ar fi asociat unic).Firma are datorii catre bugetul statului.
Intrebarile mele sunt:
1. In hotararea AGA se mentioneaza si faptul ca asociatul ramas devine asociat unic si in consecinta se va modifica corespunzator actul constitutiv?sau se face ulterior aceasta mentiune?
2.Hotararea AGA si/sau contractul de cesiune trebuie autentificate inainte de depunerea lor la Registrul Comertului?
3.Faptul ca firma are datorii catre stat impiedica procedura de retragere a asociatului?

Multumesc mult!
Buna ziua!
1. Da, in hotararea AGA se mentioneaza ca societatea va functiona cu asociat unic si in consecinta, potrivit art. 204 alin 4 din L31/1990 se introduce act constitutiv acutalizat.
2. Nu, nu trebuie.
3. Datoriile actuale nu impiedica procedura de retragere, atata timp cat v-ati inteles in acest sens.